Tahran Moskova'ya müteşekkir

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'a ülkelerinin nükleer çalışmalar konusunda müzakerelerin devam etmesinden yana olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Dışişleri Bakanlığı da barışçıl amaçlı yürüttükleri nükleer çalışmalarda ülkelerini destekleyen tutumlarından dolayı Rusya'ya müteşekkir olduklarını söyledi. İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni açıklamasında Rusya ve Çin'in yaklaşımının diğer Avrupa ülkelerinden farklı olduğunu belirterek memnuniyetini ifade etti. Rusya müzakere yolunun hala açık olduğunu, İran'ın nükleer çalışmalarının askeri amaçlı olduğu konusunda kimsenin elinde bir delil bulunmadığını ve yaptırım uygulanmasının yanlış olduğunu savunuyor.

İran uzun zamandan bu yana nükleer çalışmaları dolayısı ile uluslararası tartışmaların odak noktasında yer alıyor. Bir çok ülke İran'ın nükleer çalışmalarının barışçıl amaçlı olmadığı gerekçesi ile durdurması için uluslararası yaptırımları savunurken, İran nükleer çalışmalarının sivil amaçlı olduğu konusunda ısrarlı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 31 Temmuz'da aldığı kararla İran'dan 31 Ağustos'a kadar nükleer çalışmaları durdurması karşılığında öneriler paketi sunmuştu. İran bu öneriye nükleer çalışmalarının barışçıl amaçlı olduğu ve uluslararası nükleer silahsızlanma anlaşmalarını ihlal etmedikleri gerekçesi ile itiraz etmişti.

Son olarak da üç Avrupa ülkesi Fransa, Almanya ve İngiltere BM Güvenlik Konseyine sunulmak üzere yeni bir önerge hazırladılar. Önerge İran'a Tahran'ın uluslararası bankalardaki askeri hesaplarının dondurulması, nükleer teknoloji satışının durdurulması, nükleer çalışmalarla ilgili olan resmi yetkililere vize konusunda sınırlamalar getirilmesi gibi bir dizi yaptırımı içeriyordu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, üç ülkenin önerdiği paketin Tahran'ın nükleer progamı ile ilgili gelişmeleri takip eden altı ülke ile koordine halinde olmadığı gerekçesi ile her türlü yaptırımı veto edeceklerini açıkladı. Bunun üzerine de Avrupa ülkeleri, Rusya'nın vetosunu önlemek için, İran'ın Buşehir'de inşa etmekte olduğu nükleer santrali yaptırım paketinin dışında tutmayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious