Tahsilli kadın daha az şiddet görüyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Dünyada her 3 kadından biri şiddet görürken, üniversite mezunu kadının kırsal kesimde yaşayan ya da okumayan kadınlara oranla yüzde 16 daha az şiddete maruz kaldığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Af Örgütü, Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ve Kadınların Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği'nin yaptığı araştırmaların sonuçlarını anlatan İpek, kadınların dünyanın her yerinde şiddet gördüğünün bir kez daha belgelendiğini söyledi.

Türkiye'de aile içi şiddetin yüzde 87'sinin kadına yönelik işlendiğini anlatan İpek, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki kadınlar şiddette hayır demek için, dayanışma içerisine girdiler. Başbakanlık Kadının Statüsünü ve Sorunları Genel Müdürlüğünce yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de aile içi suçların yüzde 87'si kadınlara karşı işleniyor. Kadınların yüzde 34'ü fiziksel, yüzde 53'ü ise sözlü şiddet görüyor." diye konuştu.

Kadınların en büyük sorunu dayak olduğunu belirten İpek, evliliklerinin ilk üç yılında üniversiteli kadınların yüzde 73'ü, gecekondu ve kırsalda yaşayanlarında yüzde 89'unun şiddet gördüğünü dile getirdi.

İpek konuşmasına şöyle devam etti: "Bir başka veriye göre, erkeklerin yüzde 45'i kadının kendisine itaat etmemesi durumunda dayak ve tecavüzü hak görüyor. Çalışma yaşamında hizmet üreten kadınların cinsel tacize ve şiddete uğramamak için tıpkı sokaktaki gibi işyerinde her an tetikte olup, soğuk savaş vermesi gerekiyor. İşyerinde şiddet taciz ve şiddet yalnızca kadınların öz saygısını zedelemiyor, ayrıca ihlale direnme ve hak arama arzusunu da zayıflatıyor. İşyerinde taciz onurlu çalışma hakkının ihlalidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious