'Tahta At' kurtuluyor

'Tahta At' kurtuluyor.10368
  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Çanakkale'nin Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan Troia Antik Kenti'nin simgesi haline gelen “Tahta At”ın onarımı ve çevre düzenlemesi için yapılan ihale sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her sezon binlerce turistin ziyaret ettiği ve Çanakkale'nin simgesi haline gelen “Tahta At”ın onarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne aktarılan 106 bin YTL'lik ödeneğin ardından, geçen hafta yapılan ihale sonuçlandı.

1974 yılında tamamlanan “Tahta At”ın eskiyen ve yıpranan tahtaları onarılacak, atın bulunduğu bölgede de ziyaretçilerin daha rahat gezebilmesi için çevre düzenlemesi yapılacak.

Yılda yaklaşık 700 bin kişinin içini gezdiği ve filmlere konu olan “Tahta At”ın bu sezon içinde yeni görüntüsüyle ziyarete açılması planlanıyor.

TAHTA ATIN HİKAYESİ

Homeros'un İlyada destanındaki anlatıma göre, Paris adındaki Troialı prens, Sparta Kralı Menelaos'un karısı “Güzel Helen”i Troia'ya kaçırdı. Bunun üzerine Menelaos, karısını geri almak için Troia'ya savaş açtı. Bütün Yunan krallarına da haberciler göndererek Helen'in kurtarılması için onlardan yardım istedi.

Akhalılar, Troialılarla 10 yıl boyunca savaştı. Savaşlarda bir sonuç elde edilemeyince, Troia'yı ancak bir savaş hilesiyle alabileceklerini düşünüp, savaşı bırakıp, evlerine dönecekleri izlenimini yarattı. Bunun üzerine Akhalılar, büyük bir “Tahta At” yaparak Troialılara hediye olarak sundu. Zafer sarhoşu Troialılar hediyeyi kabul ederek kutlamalara başladı. Gece herkes uyuduğunda, “Tahta At”a gizlenen Akhalı askerler dışarı çıkıp şehrin kapılarını açarak, Akhalıların şehri ele geçirmesini sağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious