Taklit imzayla fona soygun

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesi ilginç bir dolandırıcılık olayıyla çalkalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddialara göre; fakir fukaraya yardım amacıyla kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yöneticileri kurumu sahte evraklarla 3,5 milyon YTL dolandırmış. Son 7 yılda 6 ayrı kaymakamın imzasını taklit ederek vakfın parasını zimmetlerine geçirmişler. Özel araç vergileri, ilaç paraları, tedavi ücretleri de vakfa fatura edilmiş. Müfettiş raporlarına geçen usulsüz alımlarda kozmetik malzemeler ve doğum kontrol ürünleri bile var. Raporda söz konusu alımlar için “Pervasızlığın boyutunu gösteriyor.” deniliyor.

Yolsuzluk iddiaları 2005 sonunda müfettişlerin vakıfta yaptığı incelemeler sonucunda açığa çıkarıldı. Hazırlanan raporun ardından Mali Şube Müdürlüğü, ilçe kaymakamlığı ve ilçe Emniyet Müdürlüğü ortak bir operasyonla tüm belgelere el koydu. Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri de 6 ay boyunca tek tek tüm hesapları ve evrakları inceledi. Polis, vakıf merkezini 24 saat korumaya aldı. Teftiş sonucunda 7 vakıf yöneticisi ve vakfa malzeme satan bir firma yöneticisi hakkında zincirleme ve iştirak halinde zimmet, resmi evrakta sahtecilik, özel evrakta sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçlarından dava açıldı. Vakıf Müdürü Yurdael Özen ve muhasebeci Tekin Çapan, 8 aydır Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Kendileri ve yakınlarına ait tüm mal varlıklarına da tedbir konmuş durumda. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açan Cumhuriyet Savcısı Suat Baki Başkan'ın hazırladığı iddianamede ise sanıkların her birinin ne kadar yolsuzluk yaptığı sıralanıyor.

Vakıf Müdürü Özen'in avukatı Abdullah Alp Arslankurt, müvekkilinin tüm suçlamaları reddettiğini ve şu savunmayı yaptığını dile getiriyor: “Tüm harcamaları mütevelli heyetinin bilgisi dahilinde ve yetki belgesi doğrultusunda yaptım. Bana bir komplo kuruldu.”

1986’da kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı halk arasında Fak-Fuk-Fon olarak biliniyor. Vakfın amacı ‘Fakr-u zaruret içerisinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlara yardım etmek' şeklinde tarif ediliyor.

3294 sayılı yasa ile 1986 yılında kurulan vakıflar, sosyal güvencesi olmayan fakir vatandaşlara para, gıda, eğitim, sağlık ve yemek yardımları yapıyor. Vakfın gelirleri, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ödeneğin yanı sıra vatandaşın ödediği vergiler, trafik cezaları ve bazı kurumların gelirlerinden yapılan kesintiler ile bağışlardan oluşuyor. Vali ve kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan vakıf, gerekli şartları taşıyan insanlara yardım yapabiliyor. Yardım amaçlı bir vakıfta yolsuzluk yapılması kamuoyu tarafından büyük tepkiyle karşılanıyor.

Yolsuzluk iddiaları üzerine Küçükçekmece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda yapılan incelemeler müfettişleri bile şaşkına çevirdi. Müfettişlere, “Bu kadarı da olmaz” dedirten yolsuzluk iddiasına göre; vakıf müdürü Yurdael Özen, 28 Mart yerel seçimlerinden önce K.Çekmece Belediye başkan adayı olmak için çalıştı. Özen, bu amaçla aday adaylığı müracaat parası olan bin 500 lirayı da vakıf hesabından ödedi. Özen’in aynı yöntemle vakfın parasını kendisinin ve kardeşinin kredi kartı hesabına aktardığı belirlendi.

İddianameye göre, vakıf yöneticileri, son 7 yılda 6 ayrı kaymakamın imzasını taklit ederek sahte belgelerle vakfın parasını zimmetlerine geçirdi. Teftiş sonucunda 7 vakıf yöneticisi ve vakfa malzeme satan bir firma yöneticisi hakkında iştirak halinde zimmet, resmî evrakta sahtecilik, özel evrakta sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçlarından dava açıldı. Vakıf Müdürü Yurdael Özen ve muhasebeci Tekin Çapan, delilleri karartmamaları için 8 aydır Metris Cezaevi’nde tutuklu bulunurken, kendileri ve yakınlarının mal varlıklarına da tedbir konuldu.

Yolsuzlukların baş sorumlusu olarak görülen vakıf müdürü Yurdael Özen’le muhasip Tekin Çapan, 5 Ocak 2006’da tutuklanarak cezaevine konuldu. Müfettişler 6 ay boyunca tüm hesapları ve evrakları incelerken, polis de vakıf binasını 24 saat korumaya aldı. Teftiş sonunda, suça iştirak ettikleri iddiasıyla vakıf çalışanları Engin Z., Selma G., Selin T., İsmail G., Mustafa Y. ve kırtasiye ürünleri satan bir firmanın sahibi Volkan B. hakkında dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı Suat Baki Başkan’ın hazırladığı iddianame, sanıkların her birinin ne kadarlık yolsuzluk yaptığını sıralıyor. İddianameye göre vakıf müdürü Özen ile muhasip Çapan, iştirak halinde, toplam 1 milyon 170 bin lirayı zimmetine geçirdi. Ayrıca yaklaşık 150 bin lira tutarında vakıf zararına yol açtı. Özen, tek başına yaptığı işlemlerdeyse 11 bin lirayı zimmetine geçirirken yaptığı usulsüz harcamalarla vakfı 1 milyon 86 bin lira zarara uğrattı. Çapan da tek başına yaptığı işlemlerle yaklaşık 115 bin lirayı zimmetine geçirirken 631 bin liralık da zarara sebebiyet verdi.

Vakıf idarecileri tüm bu işlemleri resmî ve özel evraklarda sahtecilik yaparak gerçekleştirdi. İdarecilerin, ilçeye gelen kaymakamlar Yüksel Ayhan, Zeki Çepoğlu, H. Osman Ebiloğlu, Abdurrahman Koçoğlu ile kaymakam vekilleri Yakup Hayırlıoğlu ve Yunus Öztürk’ün imzalarını taklit ederek ödeme talimatları verdikleri anlaşıldı. Kriminal polis laboratuvarında yapılan incelemelerde, hem parayı çekmeleri için verilen yetki belgesinin hem de ödeme talimatları ile çeklerdeki imzaların sahte olduğu tespit edildi. Vakıf Müdürü Özen’in avukatı Abdullah Alp Arslankurt ise müvekkilinin tüm suçlamaları reddettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious