Taksi plakalarında rekor düşüş

Taksi plakalarında rekor düşüş.11968
  • Giriş : 01.01.2009 / 18:15:00

İstanbul'da 1 ay önce 550 bin YTL olan ticari taksi fiyatları tepetaklak oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küresel ekonomik kriz ve Karayolları Trafik Kanunu taslağının ortaya çıkması fiyatları altüst etti.

Taslak halinde olan Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. maddesi taksi fiyatlarını hızla aşağı çekti. İstanbul'da 1 ay önce 550 bin YTL olan ticari taksi fiyatları 350 bin YTL'ye düştü. Hükümet yeni bir düzenleme ile taksiler için yetki belgesinin 5 yıl süre ile belediyeler tarafından verilmesine yönelik bir yasayı hayata geçirmeye çalışıyor. İşte bu kanun değişikliğinin ortaya çıkması fiyatlardaki hızlı düşüşte etkili oldu. Tedirgin olan esnaf bir an önce plakalarını elden çıkarmak istiyor. Kriz nedeniyle azalan talepte fiyatlardaki geri çekilmeyi hızlandırıyor.

Düşüş büyük oldu

Artık yatırım aracı olmaktan çıkan ticari taksi plakalarına talep düştü. Ocak 2008'de 560 bin YTL'na satılan plakalar yılsonunda büyük bir düşüş yaşadı. Kasım 2008'de taksi plakalarının satış değeri 450 bin – 550 bin YTL arasında seyrederken keskin bir düşüş ile plaka değerleri Aralık ayında 350 bin YTL'ye kadar geriledi. Gerileyen plaka ücretlerinden dolayı galeri sahipleri internet sitelerinde açıklamalarda bulunuyorlar. Kanun taslağının duyulmasıyla beraber satış talebinin piyasadaki alıcı talebinden daha fazla olmasından dolayı plaka fiyatını tam olarak belirleyemediklerini belirten galericiler bu durumun böyle devam edeceğini vurguluyorlar. Galericiler bu dönemde plaka alış ve satış fiyatları arasında farkın büyük olduğunu müşterilerine söyleyerek özür diliyorlar.

Esnaf tedirgin

Galericilerin yanı sıra taksici esnafı da bu durumdan memnun değil. 2008 yılının başında plaka alan esnaf yılsonunda 150–200 bin YTL zarar ederek büyük paralar kaybettiler. Yatırılan paranın karşılığını bulamayan esnaf kanun taslağının çıkması halinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Plaka fiyatlarının düşüşü kiraları da etkiledi. Krizin etkisiyle beraber işleri zayıflayan taksiciler kiralarını 2250 – 2500 YTL'ye kadar düşürdüler.

Başbakan'dan açıklama bekliyoruzİstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, ''Biz taksici esnafı olarak devletimizin gücünü kudretinin İstanbul'un bütün sokaklarını mesken tutan ve alenen broşür dağıtan korsan taksiler üzerinde göstermesini beklerken, hükümetimiz bu işi hakkıyla yapan insanlar üzerinden denemeye kalkması büyük haksızlık olur. Demek istediğim şu ki 35. madde henüz taslaktan çıkarılmış değildir. Düzenlenmekte olan yasa henüz taslak halinde olması bile taksici esnafı üzerinde büyük infial uyandırmıştır. Esnaf olarak Bakanımız hatta Başbakanımızdan net bir açıklama bekliyoruz'' dedi.

New York'ta plakalar 500 bin dolar

New York'ta toplam 13 bin taksi bulunuyor. 9 milyon kişinin yaşadığı New York'ta 692 kişiye bir taksi düşüyor. New York'ta plaka fiyatları 500 bin dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*