Taksiciye bir defalık ÖTV indirimi gündemde

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Türkiye genelinde görev yapan yaklaşık 90 bin taksici esnafını yakından ilgilendiren 'bir defaya mahsus Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi' konusu yeniden gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taksiciler, mevcut araçlarını yenilemek ve güvenlik kabini, uydu takip sistemi gibi cihazlar yerleştirmek için bir defaya mahsus ÖTV indirimi istiyor. Konuyu dosya halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a ileten taksiciler, ayrıca bunu İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya da iletecek.
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, Başbakan Erdoğan'ın İzmir'i ziyaretinde ÖTV'de bir defalık indirim yapılması konusunu rapor olarak kendisine sunduklarını belirtti. Anık, "Türkiye'de yaklaşık 90 bin taksici esnafı arkadaşımız var. Bunlar, araçlarını yenilemek istiyor. Bunu yaparken can güvenliği için cam bölme ve uydu takip sistemi (GPRS) taktırmak istiyor ama maliyetleri oldukça yüksek. Bu sebeple hükümetin, bir kereliğine mahsus ÖTV indirimi uygulamasını istiyoruz" dedi.
Önümüzdeki hafta konuyla ilgili olarak hazırlanan dosyayı Bakan Aksu'ya takdim edeceklerini aktaran Anık, "Şu anda ÖTV yüzde 37 seviyesinde bulunuyor. İndirim yapılırsa esnafımız aracını yeniler. İzmir'de 2 bin 821 ticari taksinin bin 400'ü yenilendi. Turizm açısından da son derece olumlu bir gelişmedir. Şu anda bir arkadaşımızın aracını değiştirmesi için en az 25-33 bin YTL gerekiyor. En azından bunun içindeki ÖTV'nin bir kereliğine indirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.
Taksicilerin, bulunduğu şehrin vitrini olduğunu aktaran Celil Anık, "İzmir, EXPO'ya talip olmuş bir şehrimiz. Buraya gelen veya gelecek turistler, ilk olarak taksici esnafımızla karşılaşıyor. Bu açıdan taksilerimizin modern olması son derece önemli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious