Takside yanlış alarm polise kovalattı

Takside yanlış alarm polise kovalattı.11968
  • Giriş : 08.06.2009 / 10:51:00

İstanbul'da 18 bin ticari taksinin bin 800'üne uydu takip cihazı takıldı. Bazı taksi şoförleri yanlışlıkla düğmeye basınca polis alarma geçti ve şehirde anlamsız kovalamacalar ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da taksici cinayeti, gaspı ve hırsızlık olaylarının önüne geçmek amacıyla Emniyet Müdürlüğü tarafından 18 bin adet ticari taksiden bin 800'üne MOBESE sistemine bağlı navigasyon ve GPRS cihazı takıldı.

Tehlike anında tek bir düğmeyle uydudan izlenecek taksi sürücüleri polisin başına dert oldu. Deneme aşamasında olan sistemi kullanmayı bilmeyen bazı taksi şoförleri yanlışlıkla düğmeye basınca İstanbul polisi alarma geçti.
MOBESE'ye düşen sinyal ile bulunduğu yer tespit edilen taksiler için en yakın polis ekipleri harekete geçirildi. Tehlike sinyali ile birlikte polis ekipleri ticari taksinin gasp edildiğini düşünerek takibe başladı. Kendisini durdurmaya çalışan polisleri gören taksi sürücüleri de ne olduğunu bile anlamadan kaçmaya çalışınca anlamsız kovalamacalar ortaya çıktı.

39 SÜRÜCÜYE CEZA

Dikkatsizlik sonucu bastığı butondan habersiz olan sürücülerin polisi son üç ay içerisinde 100 kez yanlış alarma geçirdiği kaydedildi. 39 taksi sürücüsü tutanak tutularak uyarıldı. Taksici Temel Bülbül daha önce iki arkadaşının yanlışlıkla düğmeye bastığını belirterek "Polisi oyalama suçundan ceza yediler" dedi.


AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*