Taksiler yeni tarife için kuyrukta

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Taksiciler, taksi taşıma ücretine yapılan yüzde 15'lik zammı taksimetrelerine kayıt ettirmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbuldaki taksiciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararı doğrultusunda taksi ücretlerine, 1 Aralık'tan itibaren uygulanmak üzere yüzde 15 oranında zam yapılacağının açıklanmasıyla taksimetrelerinin ayarlarının değiştireleceği yerin yolunu tuttu. Zammın yürülüğe girmesine saatler kala uzun kuyruklar oluşturan taksiciler kayıt yaptırılan yerde yaklaşık iki kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Aksaray'dan Fatih'e ordan da Vatan Cadesine kadar uzanan araç kuyruğu nedeniyle, zaman zaman trafik yoğunluğu yaşandı.

Taksimetrelere yapılan zammı kaydettiren Taksimetre İstanbul Yetkili Servisi sahibi Sebahattin Aslan, taksicilere 1 yıl içinde enflasyon oranında zam yapıldığını söyledi. Yapılan işlemin ilk günü olduğu için yoğunluk yaşandığını belirten Aslan, "Yapılan işlem bittikten sonra yeni tarifeye geçilmiş olacak. Söz konusu işlemin geceli gündüzlü yapılan çalışmalar sonucunda 3 - 4 gün içerisinde biteceğini umuyorum," diye konuştu.

Taksi taşıma ücretine yapılan zammı taksimetresine kayıt yaptırmak için sırada bekleyen Mustafa Eke ise yapılan zammı yetersiz bulduğunu, 3 saat beklemeye değmeyeceğini söyledi.

Taksimetre ayarı için bekleyen bir diğer taksici Ahmet Özdemir ise sıraya yeni geçtiğini ve kendisine sıranın gelmesi için 6 saat bekleyeceğini ifade etti.

İstanbul'da en son taksi taşıma ücretlerine Aralık 2005 tarihinde zam yapılırken, taksi ücretlerinde daha önce 1,50 YTL olan açılış ücreti 1,73 YTL'ye, 1 YTL olan kilometre başı ücret 1,15 YTL'ye, bekleme ücreti ise 0,20 YTL'den 0,23 YTL'ye yükseltildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious