Taksim ısrarı niye?

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

KESK, DİSK, bazı meslek odaları ve demokrtik kitle örgütlerinin temsilcilerinden oluşan bir grup, 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1977'de 1 Mayıs kutlamalarında ölenlerin de anıldığı açıklamada, "1 Mayıs geleneğini yasaklardan arındırmak için, yasakları aşarak Taksim Meydanı'nda olacağız." denildi.
Taksim Gezi Parkı'nda bir araya gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Türk Tabipler Birliği Başkanı Gencay Gürsoy'un da aralarında bulunduğu 100 kişilik bir grup, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanması gerektiğini dile getirdi. "Yaşasın 1 Mayıs, 1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanında olacağız" şeklinde slogan atan grup adına DİSK Genel Sekreteri Musa Çam açıklama yaptı.
Çam, 1 Mayıs'ın diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bayram havasında kutlanması gerektiğini ancak bunun için 1977'de ölenlerin faillerinin bulunması ve 1 Mayıs ile ilgili yasakların kaldırılması gerektiğini söyledi. "1 Mayıs geleneğini yasaklardan arındırmak için yasakları aşarak 1 Mayıs alanında olacağız." diyen Çam, sözlerini şöyle sürdürdü: "1 Mayıs'ın işçi sınıfının bayaramı olarak TBMM'de ilan edilmesini, 1977 suçlularının ortaya çıkarılması ve yargılanması için araştırma komisyonu kurulmasını da talep ediyoruz."
1 Mayıs'ta kesinlikle Taksim Meydanı'nda olacaklarını vurgulayan Çam, 1 Mayıs'ın birlik ve dayanışma içinde geçeceğini belirtti.
Grup yapılan açıklamanın ardından dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious