Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına izin yok

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına izin yok.33079
  • Giriş : 17.04.2008 / 16:32:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 16:44:45

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ta kutlama yapılmayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Güler, "Taksim kutlama yapılacak alanlar arasında değil" dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına izin verilmeyeceğini belirterek, "Taksim'de toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamaz. Kanunların ön görmediği yerde toplantı yapmak isteriz derlerse ben kanun ve nizam hakimiyetini sağlamakla yükümlüyüm" dedi.

Valilikteki bir program sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Güler, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına izin verilip verilmeyeceği yönündeki soru üzerine, "İşçi temsilcilerinin yarın Sayın İçişleri Bakanı ile bir görüşme yapacaklarını biliyorum. Kanunlar, İstanbul'da toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin nerede yapılacağının önceden belirlenip ilan edileceğini söylüyor. İstanbul'da da Kazlıçeşme'de, Kadıköy'de ve Çağlayan Meydanı'nda toplantı ve gösteri yürüyüşü için kanuna uygun süre içerisinde başvuranlara böyle bir hakkı veririz" dedi. Güler, Taksim'in, İstanbul'da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler arasında sayılmadığının altını çizerek, burada toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamayacağını söyledi. 1 Mayıs'ta zaten sendikalara o günün anısına Kazancı Yokuşu'nda toplanarak Atatürk Anıtı'na çelenk koyma ve saygı duruşunda bulunulması için izin verildiğini ifade eden Güler, "Geçen sene de yapılan budur. Bunun dışında herhangi bir işleme benim izin vermem mümkün değildir. Çünkü burası toplantı ve gösteri alanları arasında değildir. Şimdiye kadar tarafıma böyle bir müracaat gelmemiştir. Geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyorum. İstanbul da buna müstehak değil, İstanbul'a kabus yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Biz, özgürlüklerin sonuna kadar kullanılmasından yanayız. Emniyet ve jandarma kuvvetleri olarak özgürlüklerin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olmak durumundayız. Ancak, kanuni sınırların da aşılmasına izin vermek durumunda değiliz" dedi.

Vali Muammer Güler, sendikaların da bu konuda anlayış göstereceklerini temenni ederek, "Yarınki toplantıdan sonra izlenimleri alacağız, sayın bakanla da görüşeceğiz. Eğer bu bir kanun haline getirilir, 1 Mayıs bir bayram şeklinde ilan edilirse bununla ilgili biz gereğini yaparız. Eğer kanun değişikliği yapılır da 1 Mayıs bayram ilan edilirse o zaman işin resmi boyutu da gündeme gelir. Belki resmi kutlama haline dönüşebilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen valiliğe başvurur, kanun çerçevesinde belirlenen yerler kendilerine verilir. Ama illa biz hayır kanunların ön gördüğü yerde değil de, kanunların ön görmediği yerde toplantı yapmak isteriz derlerse ben kanun ve nizam hakimiyetini sağlamakla yükümlüyüm" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious