Taksim Meydanı'nda son durum

Taksim Meydanı'nda son durum.18314
  • Giriş : 01.05.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:31:34

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlanıyor. İstanbul’da gözlerin çevrildiği yer Taksim Meydanı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Halaskargazi Caddesi'nden Taksim'e yürümek isteyen bir gruba polis izin vermedi. Cadde üzerinde slogan atarak toplanan yaklaşık 500 kişilik bir grup, Taksim Meydanı'na yürüme teşebbüsünde bulundu.

Çevik kuvvet ekipleri, gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler, polise taş atarak karşılık verdi. Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca ara sokaklarda bir süre devam etti.

Taksim Meydanı ile Şişli bölgesi, bir polis helikopteri tarafından havadan kontrol ediliyor. Bu arada, Halaskargazi Caddesi üzerindeki dükkanların kapalı olduğu gözlendi.

TÜRK-İŞ TAKSİM MEYDANI'NDA

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu(Türk-İş) üyeleri Taksim Meydanı'na ulaştı. Önlerinde beyaz ve kırmızı karanfillerle "1 Mayıs.Türk-İş" yazılı bir çelenk taşıyan grup slogan atarak Kazancı Yokuşu'na geldi.

1 Mayıs 1977'deki olaylarda özellikle Kazancı Yokuşu'nda hayatını kaybedenleri anmak için gelen Türk-İş heyeti buraya çelenk bıraktı. Kazancı Yokuşu girişindeki heykelin önüne gelen grup 1 Mayıs ile ilgili sloganlar attı. Türk-İş İstanbul Başkanı Faruk Büyükkucak burada kısa bir konuşma yaparak 1 Mayıs 1977'de ölenleri saygıyla andıklarını dile getirdi. Bu sırada gruptakiler, "Katiller bulunsun, hesap sorulsun. Katiller halka hesap verecek." şeklinde slogan attı. Ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu bir basın açıklaması yaptı. Kumlu, "Bugün dünya emekçilerinin meydanlarda kolkola gezdiği özgürlük, barış günü. Bugün nedeniyle Taksim'deyiz. Buraya karanfiller bıraktık. 1977'de kaybettiğimiz arkadaşlarımızı en içten duygularla anıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*