Taksim Meydan'ı hareketlendi

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Milli Mücadele Derneği’nin yürüyüşünde polis göstericileri Taksim Meydanı’na sokmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Mücadele Derneği’nin, Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından yaşanan olayları protesto etmek amacıyla düzenleği yürüyüşte polis ekipleri, göstericilerin Taksim Meydanı’na girişlerine izin vermedi. Galatasaray Lisesi önünde toplanan göstericiler okunan basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi’ni takip ederek bir süre yürüdü. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri sırasında yürüyüşe katılanlar Ermeniler ve Amerika aleyhine slogan attı. Göstericilerin Taksim Meydanı’na girişlerine izin verilmemesi üzerine grup olaysız şekilde dağıldı. Gösteride dağıtılan basın bildirisinde Dink’in öldürülmesinden üzüntü duyulmadığının dile getirilmesi dikkat çekti.

Milli Mücadele Derneği tarafından düzenlenen yürüyüş için Galatasaray Lisesi önünde toplanan yaklaşık 200 kişi slogan atarak, Dink cinayetinin ardından söylenen "Hepimiz Ermeniyiz" söylemlerini protesto etti. Ellerinde Türk ve Azerbaycan bayrakları taşıdıkları gözlenen göstericiler, yürüyüş öncesinde ve yürüyüş sırasında "Hepimiz Mustafa Kemal’iz hepimiz Türk’üz" şeklinde slogan attı. Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Milli Mücadele Derneği Kurucu Başkanı Hüseyin Adıgüzel, cinayetin Ulusalcılar’a yıkılmak istendiğini iddia etti. Dink’in öldürülmesinden utanmadıklarını söyleyen Adıgüzel, ASALA’nın bir çok cinayet işlediğini ancak hiç bir Ermeni’nin olaylardan sonra ortaya çıkmadığını savundu. Gösteri sırasında dağıtılan basın bülteninde "Böyle bir adam öldürüldü diye kahraman olmaz. Bu cinayet iktidar çetesi tarafından işlettirilmiştir. Türkiye’ye bir faydası olmamıştır, zararı olmuştur. Ama buna rağmen hiç ama hiç üzülmedik. Sevenleri üzülebilir onları anlayabiliriz. Ama onlar da bizi anlasınlar. Bu bir mücadele, Türkiye ve Türkler bir düşmanını kaybetti" ifadeleri yer aldı.

Basın bildirisinin okunmasının ardından yürüyüşe geçen grup Fransız Konsolosluğu önüne kadar ilerledi. Polis ekiplerinin göstericilerin Taksim Meydanı’na girişlerine izin vermemesi üzerine grupta bululananlar olaysız şekilde dağıldı. Yürüyüş boyunca polis panzeri de göstericilerin arkasından ilerleyerek yürüyüşü izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious