Taksim’de Barış kutlamaları

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 32. yıldönümü Taksim’de kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Milli Kültür Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Kuvayi Milliye Mücadele Derneği üyeleri ile aralarında Danıştay saldırısında azmettirici olduğu ileri sürülürek gözaltına alınan Kıbrıs Harekatı’nda görev alan emekli subay Muzaffer Tekin, Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz, emekli 3. Ordu Komutanı Orgenaral Necati Özgen’in de bulunduğu grup, saat 09.30’da Galatarasay Lisesi önünde toplandı. Ellerinde Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları taşıyan eylemciler, "Kıbrıs Vatanın Yavrusu Hepimizin Namusu, Türkiye Nerede Kıbrıs Orada, KKTC’den Vazgeçilmez" şeklinde döviz açtı. Atatürk’ün posterlerini de taşıyan eylemciler, katılımın tamamlanmasının ardından "Kahrolsun PKK, Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Kıbrıs Türktür Türk Kalacak" şeklinde sloganlar atarak İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yaklaşık yarım saat süren yürüyüşün ardından meydana ulaşan eylemciler, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

KKTC İstanbul Başkonsolosluğu adına konuşma yapan Ayla Soylu, yıllardır devam eden ambargonun kaldırılmasını istedi. Soylu, "32 yıldır Kıbrıs üzerindeki ambargolar devam etmektedir. Haksız bir şekilde Avrupa Birliği’ne alınan Rumlar adada siyasi eşitliği reddetmektedir. KKTC’nin haksızlıklarına son verilmesini, ekonomik ve siyasi ambargoların kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Zehra Bilgen Eren ise, harekat hakkında bilgi verdi. Eren, "Tam 32 yıl önce Kıbrıs’ta Türkleri topluca katlederek Enosis’i gerçekleştirmek isteyen Rumların başlatmış olduğu planlı saldırılara karşı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti garantör devlet olarak 1960 ve Londra antlaşmalarındaki hakkını kullanarak Mutlu Barış Harekatı’nı gerçekleştirmiştir. Kıbrıs Türk halkı ve Türk ulusu, bu uğurda savaşan gazilerimizi ve canlarını veren şehitleri asla unutmayacaktır" diye konuştu.

Yapılan diğer konuşmalar da ise, Kıbrıs melesinin milli bir dava olduğu belirtilerek, Avrupa Birliği’ne girmek için Kıbrıs’tan taviz verilmemesi gerektiği vurgulandı.

Bu arada, program sonunda Danıştay saldırısında azmettirici olduğu ileri sürülerek gözaltına alınan emekli subay Muzaffer Tekin ile Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz ve Türk Ortadoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Eren Erol’un bir süre sohbet ettiği gözlendi.

Konuşmaların ardından eylemciler, boğaz turu yapmak üzere meydandan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious