Taksim'de eyleme izin verilmeyecek

Taksim'de eyleme izin verilmeyecek.4195
  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta Taksim'de kitlesel bir eyleme kesinlikle izin vermeyeceklerini, her türlü önlemin alındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen ve İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve askeri yetkililerin katıldığı toplantıda 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili alınacak güvenlik tedbirleri değerlendirildi. Muammer Güler, yaklaşık 2,5 saat süren toplantının ardından basın açıklamasında bulundu.

Güler toplantıda, 1 Mayıs 2007 tarihinde Kadıköy ilçesinde yapılacak olan yasal miting ve meydana gelebilecek kanunsuz gösterilerle ilgili değerlendirme yapıldığını söyledi. İstanbul'da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak olan alanların kanuna göre belirlendiğini hatırlatan Vali Güler "1 Mayıs nedeniyle TÜRK-İŞ tarafından yapılan müracaat üzerine, yasal miting alanlarından Kadıköy'de bu toplantının yapılmasına izin verilmiştir. DİSK'in Taksim alanında büyük kitlesel katılımlı bir toplantı yapmak içim müracaatı ise, Taksim alanının toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak alanlardan olmaması nedeniyle kabul edilmemiştir." dedi. DİSK'in Taksim'de yapmak istediği yürüyüşü "anma toplantı" olarak değerlendirmek istediğini aktaran Vali Güler, geçmiş yıllarda olduğu gibi sendika yöneticilerinin Taksim alanına.çelenk bırakma, saygı duruşu ve sembolik anma yapmalarında herhangi bir mani çıkarılmadığını, buna engel olunmadığını, ancak DİSK'in bir kitleyle Taksim'de toplantı yapmak istediğine izin verilmesinin mümkün olmadığını aktardı.

Kendisininde ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanılmasından yana olduğunu belirten Güler, "Ancak kanunsuz eylemlere de izin vermemiz mümkün değildir. Bazı illegal gurupların bu vesileyle kanunsuz eylemlere tevessül edebileceği konusundaki değerlendirmelere göre çeşitli önlemlerde alınmıştır. Ben herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Kanunsuz herhangi bir eyleme izin verilmeyeceğini ifade ediyorum. Kanunsuz eyleme tevessül edenler bunun sonuçlarına katlanırlar. Özellikle bunu da ifade etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

"GÜZERGAHLARDA BULUNAN OKULLAR 1 GÜN SÜREYLE TATİL EDİLDİ"

Yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı güzergahlarda bulunan lise ve ilköğretim okullarının yarın bir gün süreyle tatil edildiğini aktaran Güler, "Taksim ve Şişli bölgesindeki 26 lise ve 15 ilköğretim okulunda, 1 gün süreyle tatil kararı verilmiştir. " dedi.

Vali Güler şöyle konuştu: "Burada kamunun güvenliğinin korunması, huzurun korunması gibi amaçlar vardır. Yapılmak istenen bu eylem sonuçta polisle işçiyi karşı karşıya getirecek bir davranış olur. Bundan sakınılmasını istiyoruz. Tekrar ediyorum geçmiş yıllarda da sendika yöneticileri Taksim alanına çelenk bırakmaktadırlar, saygı duruşunda bulunmaktadırlar, yöneticilerin bu anlamdaki davranışlarına mani olunmamaktadır. Ancak Taksim bir toplantı ve gösteri yürüyüş alanı olmadığı içinde bir kitlesel eyleme izin verilmesi mümkün değildir. Bunu öncelikle belirtiyorum, çünkü kamuoyuna bu konu sanki idare, ifade ve düşünce özgürlüğünün kullanılmasına mani oluyormuş gibi bir durum yaratılmaya çalışıyor, böyle bir durum söz konusu değildir."

-"ÇEVRE İLLERDEN POLİS TAKVİYESİ YAPILDI"-

Vali Güler 1 Mayıs'la ilgili alınan güvenlik önlemleri ile ilgili olarak da çevre illerden takviye alındığını kaydetti. Vali Güler alınacak olan enlemlerin her hangi bir kuruma ve kuruluşa karşı değil, insanların can ve mal güvenliklerinin korunmasına, yapılacak olan kanunsuz eylemin yol açacağı olumsuzlukları önlemeye yönelik olduğunu hatırlattı. Güler, "Kişilerin hak ve özgürlüklerini kullanırken başkalarının özgürlüklerine de zarar verilmesini önlemek devletin görevidir. " dedi. Güler yapılacak olan kanunsuz eylemlerin ortaya çıkaracağı sonuçlarla ilgili olarak son kez uyarıda bulunarak, "şci ve polis karşı karşıya gelsin istemiyoruz" şeklinde konuştu.

-İPTAL EDİLEN SEFERLER-

Öte yandan, güvenlik önlemleri nedeniyle deniz otobüsleri, tramvay, metro ve finiküler sistem seferlerinin bazılarını iptal edildiği belirtildi. Güvenlik önlemleri nedeniyle saat 07.30'dan itibaren iptal edilen seferler şöyle: Kadıköy, Kabataş, Karaköy ve Beşiktaş'a doğru yapılan her türlü deniz araç seferi. Aynı saatlerde yine Mecidiyeköy- Taksim arasındaki metro seferlerinin yapılmayacağı bildirilirken, Taksim-Kabataş arasındaki finiküler sistem seferleri ile Tünel-Karaköy arasındaki tren seferleri ile İstiklal Caddesi'nde sefer yapan tramvay seferlerinin yapılmayacağı belirtildi. Zeytinburnu- Yusufpaşa arasına kadar tramvay seferlerine izin verileceği, sonraki istasyonlara sefer yapılmayacağı belirtildi.

-KAPATILAN YOLLAR-

Taksim'e ve Taksim'den diğer bölgelere yolcu taşıyan İETT ve Özel Halk Otobüslerinin bir durak sonra yolcu alarak bekleme yapacakları kaydedilirken, Kadıköy Kumluk İşletme Şefliğinden otobüs duraklarından kalkan İETT otobüsleri ile Kadıköy-Moda seferini yapan tramvay seferlerinin iptal edildiği ifade edildi. Bunun dışında miting bitimine kadar Kadıköy Rıhtım Caddesi, Kadıköy Boğa Meydanı'ndan Rıhtım Caddesine çıkan tüm yollar, Söğütlüçeşme caddesinden Rıhtım'a inen sokaklar, Taşköprü Caddesi, Kışla Caddesi, Organeral Şahap Gürler Caddesi, Albay F. Sözdener Caddesi'nin de trafiğe kapatılacağı açıklandı. Bu yolları kullanmak isteyen sürücülerin alternatif yolları kullanmaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious