Taksim'de kutlama için Taksim'de eylem

Taksim'de kutlama için Taksim'de eylem.19789
  • Giriş : 22.04.2008 / 19:11:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 18:43:54

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'ne bağlı yaklaşık 100 kişilik grup 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın valiliğin yasağına rağmen Taksim Meydanı'nda kutlanması için Taksim Meydanı'nda eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taksim Meydanı'nda yılbaşı, milli maç kutlamaları gibi eğlencelerin düzenlenebildiğini ifade eden ÖDP İstanbul İl Başkanı Sinan Tutal, Taksim Meydanı'nın işçilerin kutlamalarına sıra gelince kapatıldığını söyledi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nın İstanbul Valiliği'nin yasağına rağmen Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen yaklaşık 100 kişi, Taksim Meydanı'nda eylem yaptı. "1 Mayıs'ta 1 Mayıs Taksim'de 1 Mayıs", "Herkese sağlık güvenceli gelecek", "Sosyal güvenlik yasası geri çekilsin" şeklinde slogan atan grup, "Yaşasın 1 Mayıs", "Bir arada yaşamak için 1 Mayıs'a" şeklinde yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Bazı sivil toplum örgütlerinin 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararını desteklemek için eylem yaptıklarını ifade eden ÖDP İstanbul İl Başkanı Sinan Tutal, "Yıllardır Taksim Meydanı toplumun farklı kesimleri tarafından değişik amaçlar için kullanılabilmektedir. Şimdiye kadar hiç kimse herhangi bir engellemeyle karşılaşmadı. Milli maçlardan-eurovision yarışmalarına, polis haftalarından yılbaşı kutlamalarına kadar değişik etkinlikler bu meydanda yapılabilmektedir" dedi. Taksim Meydanı'nın işçi ve emekçilere kapatılmaması gerektiğini söyleyen Tutal, 1 Mayıs 2008'de işçi sendikaları ile birlikte Taksim Meydanı'nda olacaklarını belirtti.

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious