Taksim'de ÖSS protesto edildi!

Taksim'de ÖSS protesto edildi!.15942
  • Giriş : 16.08.2008 / 21:44:00

ÖSS'yi protesto etmek için İstanbul Taksim, Galatasaray Lisesi'nin önünde bir araya gelen yaklaşık 80 kişilik grup "ÖSS kaldırılsın" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Taksim"de yaklaşık 80 kişilik grup Öğrenci Seçme Sınav (ÖSS) sistemini yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.
Yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin katıldığı ÖSS sonuçları dün açıklanırken ÖSS'nin kaldırılması talebiyle Galatasaray Lisesi"nin önünde toplanan grup adına açıklamayı Gülçin Çiftçi okudu.

Sınavın kazananları değişmemiştir

Sınavın sınırlı bir sürede yeterli bir sonuç verip vermediği, öğrencilerin psikolojisine etkileri gibi konular bir kenara sınavın 'şampiyonları' diye tabir edilen öğrencilerin kazandıkları bölümlerden, özel yaşantılarına kadar ayrıntıların gündeme geldiğini ifade eden Çiftçi şöyle konuştu:

“ÖSS her yıl olduğu gibi bu yıl da kazananları ile gündemde.Geçen yılın sınav şampiyonlarının bu yıl da değişmemiş olması önemli. Örneğin geçen yılın Sözel bölüm ikincisinin bu yıl tekrar sınava girerek Eşit Ağırlık (EA) ve Sözel'de birincisi olması, bazı ÖSS 'şampiyonlarının' bu alandaki başarılarını arabaya ya da nakite çevirme gayretleri gazetelerde bıktırıcı bir şekilde yer aldı.”

"Kazananları gibi kaybedenleri de değişmedi"

Bu yıl 28 bin öğrencinin sınavdan sıfır puan aldığını hatırlatan Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kötü lise eğitiminin yanında, gerekli dershane ve özel ders masraflarını karşılayamayan lise öğrencileri, evin geçimine katkıda bulunmak zorunda olan öğrenciler bu sınavın kaybedenleri...

"Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) listelerinde en son sırayı hiç terk etmeyen meslek liseleri de bu sınavın kaybedenleri arasında... Tümüyle farklı bir coğrafyada yer alan, savaş koşullarına ve asimilasyon politikalarına direnen Şırnak, Hakkâri, Ardahan, Mardin, Muş gibi kentler de her yıl olduğu gibi bu yılın da 'kaybedenleri'... “

"Yapılan değişiklikler göz boyamadan ibaret"

Çiftçi ÖSS"nin nasıl bir sorun olduğunun tartışılmadığını, yapılan tartışmaların da içeriği ve mantığıyla ilgili değil, şekliyle ilgili olduğunun altını çizdi, bu nedenle de ÖSS"nin toplumun yarası olmaya devam ettiğini belirtti.

"Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) başkanının ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) önerdikleri çözümler görülen halleri ile en az ÖSS kadar başarısız, bu alandaki sorunları azaltan değil, çoğaltan önerilerdir. "Her yıl sınav, her yıl dershane, ücret"" ve 'paran yettiği kadar sınava girebilirsin' anlayışı önümüzdeki dönemde yapılmak istenen değişiklikleri özetlemektedir. “

Açıklamada “Cinsel, ulusal, sınıfsal elemeye son”, “ÖSS"ye inat yaşasın hayat”, “ÖSS duvarını aşacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atan grup “Yaşasın işçi, işsiz öğrenci dayanışması” ve “Yalnız değiliz, çoğunluğuz, 10 kişiden dokuzuyuz” dövizleri taşıdı.

Basın açıklamasını katılan gruplar şöyle:

78"liler Adalet ve Dayanışma Derneği (78 Ada-Der), Anadolu"da Yaşam Kooperatifi, Devrimci Liseliler (Dev-Lis), Emekçi Hareket Partisi (EHP) Gençliği, Esenyurt Kolektifi, Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen), İstanbul Liseli Gençlik Platformu (İLGP), Mayısta Yaşam Kooperatifi, Özgür Lise, Yurtsever Demokratik Gençliği Meclisi (YDGM), Yeni Demokratik Gençlik ve Yeni Dünya Gençliği.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*