Taksim'deki Darbe Karşıtı Yürüyüş'ü kimler görmedi?

Taksim'deki Darbe Karşıtı Yürüyüş'ü kimler görmedi?.24367
  • Giriş : 23.06.2008 / 02:33:00
  • Güncelleme : 22.06.2008 / 23:59:39

Binlerce insan önceki gün İstanbul'da bir araya gelip Tünel'den Taksim'e yürüyerek özgürlük çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Darbeye Karşı 70 Milyon Adım' sloganıyla yola çıkan insanlar demokrasi talebiyle yürüdü. Adalet Ağaoğlu, Lale Mansur, Nazlı Ilıcak, Yücel Sayman gibi isimlerin de katıldığı yürüyüş büyük bir coşkuyla geçti. 'Hukukun Darbesi Olmaz-Darbenin Hukuku Olmaz' pankartı taşıyan binlerce kişi tek yürek halinde yürüdü. 70 yaşındaki insanların, çocuğunu alan ailelerin katıldığı yürüyüş olaysız bitti.GAZETELER NASIL GÖRDÜ?

Sabah 24. sayfadan 'Demokrasi Çağrısı' başlığı ile verdiği heberin spotunda 'Beyoğlu'nda toplanan biçok sivil toplum kuruluşu üyesi 3 bin kişi demokrasi çağrısı yaptı. 'Darbeye karşı omuz omuza' sloganlarının atıldığı yürüyüşe çok sayıda sanatçı ve akademisyen de destek verdi.'

Yenişafak 1. sayfadan 'Faşizme karşı omuz omuza' başlığı ile verdiği haberin spotunda 'Darbeye karşı 70 milyon Adım' eylemine katılan onbinlerce demokrat 'Darbelerin her biçimine sessiz kalmayacağız' sözü verdi."

Bugün 1. sayfadan 'Darbeye sivil muhtıra' başlığı ile verdiği haberin spotunda ' Türkiye'de bir ilk yaşandı. Binlerce vatandaş bembeyaz kıyafetlerle darbeye karşı yürüdü. İstanbul'dan başlayan demokrasi, adalet ve özgürlük hareketi bir çok ilde tekrarlanacak' şeklinde verdi.

Vakit manşetten 'Ne postal ne cübbe sivil irade' başlığıyla veridiği haberin spotunda: 'Aralarında genç siviller, TGTV, Küresel Bak, Mazlum-Der ve DSİP'in de bulunduğu onlarca sivil toplum kuruluşu, dün Taksim Tünel'de bir araya gelerek darbelere karşı ses çıkardı. Darbeye karşı tek yürek olan binlerce kişi Tünel'den Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Çok sayıda akademisyen, yazar ve vatandaşın da destek verdiği eylemde milli iradeye yapıyan demokrasi dışı müdahaleler protesto edildi.' şeklinde verdi.

Milliyet haberi 27. sayfadan 'Taksim'de darbeye hayır yürüyüşü' başlığıyla verdiği haberde kısa bir metin kullandı.

Vatan haberi 16. sayfadan 'Taksim'de 3 bin kişi darbeye karşı yürüdü' başlığıyla küçük bir şekilde verdi.

Hürriyet, Radikal, Tercüman, Akşam ve Cumhuriyet Gazeteleri ise sayfalarında 'Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Yürüyüş'ü haberlerine yer vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious