Taksim'deki patlayıcıyla ilgili 4 gözaltı

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim Meydanı'nda bir işyerinin önüne bırakılan ve etkisiz hale getirilen patlayıcı maddeye ilişkin 4 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Polis Teşkilatı'nın 162'nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Taksim'de düzenlenen törene katılan Güler, basın mensuplarının çanta içinde ele geçirilen patlayıcı maddeyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bu konudaki başarılı çalışmalarından dolayı emniyet mensuplarını kutlayan ve olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü belirten Güler, ''Şu anda 4 kişi gözaltındadır. Sorgulamaları sürmektedir'' dedi.

İstanbul'un huzur ve güvenliğini bozmak için arayışlar olduğunu söyleyen Güler, bunların geçmişten beri devam eden, kendilerinin de bildiği mihraklar olduğunu söyledi.

Bunlarla mücadelelerinin kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydeden Güler, ''Hedefleri masum insanlardır. Türk milletinin ülkesi ve devletiyle bölünmez bütünlüğü, huzur ve güvenliğinin bozulmasıdır. Bunların içinde hepimizin tanıdığı yasa dışı kuruluşlar vardır. Bunların içinde kimlerin olduğunu, hangi dış bağlantıların bulunduğunu ve neler yapmak istediklerini vatandaşlarımız yıllardır görmektedir'' diye konuştu.

''Lanetle kınıyorum''

Güler, bunlarla ilgili kararlı bir mücadelenin sürdürüldüğünü ifade ederek, polisin önlediği olayla ilgili olarak da mutlaka başarısının takdir edilmesi ve ona göre değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

''O gün polis halk yürüyüşü vardı. Hedef o olabilir mi?'' şeklindeki soruya da Güler, "Elbette ki böyle bir hedef olabilir. Masum insanların katledilmesi ve güvenlik güçlerine karşı elbette ki hedef odur. Yapılan çalışmalarda aynı hedefler gözetilmiştir. Acımasızca kendilerini barış havarisi gibi göstermeye çalışan ama gerçek yüzleri de Türk toplumunca bilinen illegal örgütler bunlar. Böyle bir acımasızlığı, böyle gaddarca bir davranışı insan olarak nasıl göze alabiliyorlar? Onu da merak ediyorum. Kendilerini lanetle kınıyorum'' yanıtını verdi.

Konuya ilişkin polisin daha önceden istihbaratının bulunup bulunmadığı da sorulan Güler, ''Polisin her şeyle ilgili istihbaratı vardır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious