Taksim'in göbeğinde korsan çadırı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Taksim Meydanı’ndaki çadırda tek tük de olsa bandrolsüz kitap bile satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Korsan Yasası’nda açık alanlarda kitap satışı yasak. Nitekim hem Beyoğlu Belediyesi hem de Emniyet yasağı doğruluyor. AKP ise ’Bizimle ilgisi yok, sempatizanlar açmış’ diyor

İstiklal Caddesi’nin hemen başında, sağda kurulan seyyar çadıra girerseniz ’etiketin yarısına’, ’yüzde 25 indirimli’ kitaplar bulabilirsiniz. Dünya ve Türk edebiyatının klasik eserleri, İngilizce ders kitapları, İslami içerikli kitaplar ve çeşitli deneme kitapları çadırın içinde açılan standlarda satışa sunuluyor. En çok Kum Saati Yayınları’nın kitaplarının bulunduğu standlarda Can, Doğan, Ayrıntı, Nesil Yayınları’nın kitaplarına rastlamak mümkün. Kitapların çoğu bandrollü ama tek tük de olsa bandrolsüz kitap da var. Çadırın dışarısında AKP Beyoğlu İlçe Başkanlığı’nın bez afişi var.

Üzerinde ’AKP Beş Yaşında, Sizinle Başardık’ yazıyor. Diğer afişin üzerinde ise ’Kitap Günleri’ yazıyor. Çadır, kitap satışını yapan görevlinin iddiasına göre AKP’nin beşinci kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinlikleri nedeniyle kurulmuş.

’Korsan Yasası’ sokakta yasal olsun olmasın her türlü kitap satışını yasaklıyor. Çadırda kitap satan yetkililere yaptıklarının yasal olmadığını hatırlattığımız zaman, "Olur mu canım, belediyeden, kaymakamlıktan ve Emniyet müdürlüğünden iznimiz var" dediler. Tabii izin belgelerini göstermediler. Beyoğlu Belediyesi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden izin alındığını, kendilerinin bu durumda devre dışı kaldıklarını belirtti. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ise kendilerinden stand kurmak için izin alındığını, o standlarda yasa gereği kitap satılamayacağını, duruma müdahale edeceklerini söyledi.

Peki ya çadırın AKP’yle ilişkisi? AKP, Beyoğlu İlçe Başkanlığı ise çadırla bir ilgileri olmadığını söylüyor. Fakat kendilerine sempati duyan bir organizasyonun afişlerini çadıra iliştirmiş olabileceklerini belirtiyor. Yani cuma gününden bu yana Taksim Meydanı’nda kimsenin sahip çıkmadığı bir çadır ve bu çadırın içinde satılan kitaplar var.

Daha geçen hafta açıklanan Edebiyat ve İlim Eseri Sahipleri Meslek Birliği (EDİSAM) 2006 Korsan Raporu basın toplantısında kuruluşun Yönetim kurulu Başkanı Metin Celâl ’belediyelerin yasayı uygulamamalarından ve sokakta kitap satışını desteklediklerinden’ şikâyet edip herkes gibi yasanın uygulanmasını istediklerini söylüyordu. Taksim’deki çadır hakkında görüşünü sorduğumuzda da Celâl belediyelerin, ’korsan yasası’ uygulamamak konusunda ısrarlı göründüğü halen Türkiye’nin bir çok yerinde yasaya aykırı olarak açık alanlarda, metro girişleriyle iskele çıkışlarında kitap satıldığını anlattı.

Kitap da satma korsan da!

Metin Celâl korsan olmadığı halde kanunun sokak, cadde ve meydanda kitap satışının yasaklanmasını şöyle açıklıyor: "Geçmişte genellikle ’kültür hizmeti yapıyoruz’ diye belediyelerden kitap satışı için izin alınıyordu. Fakat bu tür izinleri alanların zamanla korsan kitap sattığı görüldü. Hâl böyle olunca bir karmaşa olmaya başladı. Açık alanda yapılan satışların korsan mı legal mi olduğunu tespit etmek zorlaştı. İstanbul’da Beyazıt ile Kadıköy’ün korsan yuvası olmasının sebeplerinden biri budur. ’Korsan Yasası’ çıkarılırken Bakanlık yetkilileri bu durumu göz önüne alıp, sokakta kitap satışının yasaklanmasına karar verdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious