Taksiye kamera şartı gelsin

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Çoğunlukla İstanbul’da yaşanan taksici cinayetlerini önlemek için adım atılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Otomobil Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kaçanoğlu, "yeni yasal düzenleme" için bayram ziyaretine gelen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, AKP ve CHP milletvekillerinden söz aldıklarını söyledi. Son 10 yıl içerisinde sadece İstanbul’da 98, Türkiye genelinde 200 taksi şoförü gasp ve hırsızlık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Kaçanoğlu, taksi şoförlerini soymak için özellikle gece işlenen cinayetlerde en önemli caydırıcının "GPS takılması" ve "kamera sistemi" olduğunu bildirdi.

GECELERİ ÇALIŞMAYACAĞIZ

Kaçanoğlu, AKP’li Gülseren Topuz, CHP’li Mehmet Sevigen, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun, kendilerine ziyaret ederek, sorunlarını dinlediklerini söyledi. Kaçanoğlu, Türkiye genelinde 140 meslek grubu olduğunu, taksi esnafı kadar hayatı tehdit altında olan ve öldürülen başka bir meslek grubu bulunmadığını kaydetti. Kaçanoğlu, cinayetlerden sonra İstanbul’da gece çalışan taksi sayısının 3 binden bin 500’e düştüğünü belirterek, "Eğer sorunlarımıza yasal bir çözüm bulunmazsa, taksiciler gece çalışmayacak. Artık bıçak kemiğe dayandı" dedi.

BAKAN DESTEKLEDİ

Kaçanoğlu, taksi sahiplerinin gündüz çalıştığını, araçlarını gece şoföre verdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Araçlara, GPS, yani uzaktan izleme sistemi ve kamera yerleştirilmesinin zorunlu olmasını istiyoruz. Kameranın başka bir faydası da olacak. Taksi esnafının müşteriye davranışı da izlenebilecek. Ancak taksi sahipleri maliyeti yüksek bulduğu için buna yanaşmıyor. Yasal bir zorunlulukta taktırmak zorunda olurlar. İçişleri Bakanı da ’yasa sorununuzu azaltacaksa en kısa sürede çıkartılmasını sağlayacağım’ sözü verdi. Tüm siyasi parti mensuplarını göreve davet ediyoruz. 250 bin kişiyi temsil eden büyük bir sivil toplum örgütünün sorununu çözsünler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious