Taktik savaşları yaşandı

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Kurul'da AK Parti ile CHP arasında 367 taktik savaşı yaşandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

11. Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ile CHP arasında 367 taktik savaşı yaşandı.

CHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı Genel Kurul oturumunda 367 milletvekilinin bulunmaması halinde oylamayı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıklamıştı. AK Parti oturumun açılış sayısı konusunda ince bir taktik uyguladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yönettiği oturum, Cumhurbaşkanlığı seçimi yerine, bir Başbakanlık Tezkesi'nin görüşülmesiyle başladı. Böylece toplantı başındaki yoklama, Cumhurbaşkanlığı seçimi için değil, tezkerenin görüşülmesi için yapılmış oldu. Tezkerinin görüşülmesinde, toplantı yeter sayısının üçte bir çoğunluk olan 184 olduğu konusunda herhangi bir itilaf bulunmuyor.

CHP, oylamaya katılımı düşürmek için Katip Üye Türkan Miçoğlu'nun Divan'da yerini almasına engel oldu. Miçoğlu'nun yerine geçeceği söylenen Ahmet Küçük'de Divan'a oturmadı. CHP'lilerin yerine AK Partili Bayram Özçelik Divan'da görev aldı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, toplantıda bulunan milletvekili sayısının TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından tespit edilmesini istedi. Ancak Arınç, yoklama talebinin ancak 20 milletvekili ile yapılması gerektiğini hatırlattı. CHP, 20 milletvekiliyle yoklama talebinde bulunduğunda 367 sayısının çok üzerine çıkılacağını bildiğinden resmi yoklama talebinde bulunmadı.

Divan'da oturmayan CHP'li Katip Üye Ahmet Küçük'ün oy pusulalarının bulunduğu sıraya diğer iki görevli katip üye ile birlikte oturmasına Arınç itiraz etti. Arınç, Ahmet Küçük'ün oy pusularının başında görevli olmadığı belirterek Küçük'ün ordan uzaklaşmasını istedi. Ahmet Küçük uzaklaşmayınca da İdare Amirleri'nden yardım istedi. Burada yaşanan gerginlik sırasında heyecana kapılan CHP'liler, salonda bulunmamaları gerektiğini unutarak birden Genel Kurul Salonu'na girdiler. Oturumu yöneten TBMM Başkanı Arınç'ta salona giren CHP'lilere tek tek soyadları ile hitap ederek, onların salonda bulunduğunun tutanaklara girmesini sağladı.

Genel Kurul Salonu'na CHP'den Erdoğan Yetenç, Ahmet Küçük, Yaşar Tüzün, Şevket Arz, Rasim Çakır, Haşim Oral da girmiş sayıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious