Takva bir ödüle daha aday gösterildi

  • Giriş : 28.09.2007 / 17:31:00

Avrupa Film Ödüllerinde, ilk filmini çeken ve gelecek vaat eden yönetmenlere verilen ''European Discovery'' ödülüne, yönetmenliğini Özer Kızıltan'ın yaptığı ''Takva'' aday gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''European Discovery'' ödülü adaylarını, Uluslararası Film Eleştirmenleri Derneği (Fipresci) üyeleri Jacob Neiiendam (Danimarka), Marco Lombardi (İtalya) ve Dana Linssen (Hollanda) ile Avrupa Film Akademisi (EFA) yönetim kurulu üyeleri Pierre-Henri Deleau (Fransa) ve Stefan Laudyn'den (Polonya) oluşan jüri tarafından belirlendi.

Toplam 63 film arasından 4 aday seçen jüri üyeleri, yönetmenliğini Özer Kızıltan'ın yaptığı ''Takva''yı da aday gösterdi.

Aday gösterilen diğer filmler ise yönetmenliğini Eran Kolirin'in yaptığı ''Bikur Ha-Tizmoret/The Band's Visit'' (İsrail), yönetmenliğini Anton Corbijn'in üstlendiği ''Control'' (İngiltere) ve Jan Bonny'in yönettiği ''Gegenbe/Counterparts'' (Almanya).

Aşırı inanç sahibi bir adamın modern dünya ve onun nimetleri sonucu alt üst oluşunu anlatan ''Takva'', Toronto Film Festivali'nde ''Kültürel Yenilik Ödülü'', Berlin Film Festivali'nde ''En İyi Film'', Saray Bosna Film Festivali'nde ''Fipresci Ödülü'' dahil olmak üzere pek çok festivalden ödülle döndü.

''Takva'' ayrıca 2007 Oscar ödüllerine Türkiye'den aday adayı gösterildi.

''European Discovery 2007''ye aday gösterilen filmler, Avrupa Film Akademisi'nin 1800 üyesi tarafından izlenecek ve üyeler 1 Aralık 2007 tarihinde Berlin'de oy kullanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious