Talabani, PKK ve PJAK'ın, K.Irak'ı terk etmelerini istedi

Talabani, PKK ve PJAK'ın, K.Irak'ı terk etmelerini istedi.8263
  • Giriş : 07.09.2007 / 17:21:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:54:04

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, PKK ve PJAK’ın, Kuzey Irak’ı terk etmelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, PKK ve PJAK'ın, Kuzey Irak'ı terk etmelerini veya mücadelelerini kendi ülkelerinin topraklarına kaydırmalarını yada siyasi mücadeleye yönelmelerini istedi.
Celal Talabani, Süleymaniye'de düzenlendiği basın toplantısında PKK ve PJAK'tan Kuzey Irak'ı terk etmelerini veya mücadelelerini kendi ülkelerinin topraklarına kaydırmalarını ya da siyasi mücadeleye yönelmelerini istedi.

PKK VE PEJAK'A OPERASYON DÜZENLEYEMEYİZ

Celal Talabani, terör örgütü PKK ve İran'daki uzantısı PJAK'a karşı operasyon düzenlemelerinin mümkün olmadığını söyledi.
Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri ve Irak Devlet Başkanı Talabani, ülkesindeki siyasi gelişmeler ve komşu ülkelerle ilgili Süleymaniye kentinde basın toplantısı düzenledi.
Talabani, Irak ordusunun terör örgütlerini kovmaya gücü olmadığını, bu örgütlerle ilhgili olarak Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile bir toplantı yaptıklarını bildirdi. Bu toplantıda bazı kararların alındığını belirten Talabani, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yaptığımız son toplantıda üzerinde uzlaştığımız görüşleri örgütlere bildireceğiz. Eğer bizim teklifimizi kabul etmezlerse, kendi ülkelerine gitmelerini önereceğiz. Bizim onayladığımız Irak Anayasasında ülkede yabancı silahlı örgütlere izin verilmiyor. Eğer Irak hükümetinin gücü olsaydı, örgütleri sınır bölgemizden çıkarmak için askeri operasyon yapardı. Irak ordusunun askeri gücü sadece Bağdat sokaklarının güvenliğini sağlayabiliyor. Bu örgütlere askeri operasyon düzenlememiz mümkün değil." Bu örgütlerin Irak'ı barınak olarak kullanmalarına izin vermeyeceklerini kaydeden Talabani, "Komşu ülkelere saldırıp bizim topraklarımıza geri dönmelerini kabul etmeyiz" diye konuştu.
Talabani, konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmek istediğini de ifade etti.
Türkiye'de yapılan genel seçimlerin sonuçlarına değinen Talabani, Diyarbakır'ın Kürt kökenlilerin çoğunlukta yaşadığı bir şehir olmasına rağmen AK Parti'nin son seçimlerde iyi sonuç aldığını belirtti.
Talabani, AK Parti'nin refah, adalet ve demokrasiye geçiş yaptığı için Kürt çoğunluğunun yaşadığı bölgelerin tümünde seçimden zaferle çıktığını kaydetti. Talabani, bu durumun Kürt kökenli Türk vatandaşlarının artık savaştan bıktıklarını gösterdiğini söyledi.

"İDAMI ONAYLAMAM"

Talabani, Irak Yüksek Mahkemesi tarafında idam cezası alan eski Savunma Bakanı Sultan Haşim'in idamını onaylamayacağını söyledi.
Haşim'in, Saddam döneminde kendilerine çok destekleri olduğunu kaydeden Talabani, "Birlikte uzun yıllar çalıştık. Böyle bir durumda idamını nasıl onaylarım. Sultan Haşim'in ceza dosyası önüme gelirse bunu onaylamadan geri gönderirim" dedi.

KERKÜK REFERANDUMU

Irak Anayasasında yer alan 140. maddenin uygulanması için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Celal Talabani, Irak'ta görüştükleri siyasi partilerin tümünün Kerkük referandumunun zamanında yapılmasını istediğini, ancak bazı Arap grupların bu maddenin uygulanmasına karşı çıktıklarını söyledi.
Talabani, uluslararası örgütlerin ise Irak'ta genel bir sayım olmadan referandumun yapılmasının mümkün olmadığını açıkladıklarına değindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious