Talabani: ABD iyi gün dostu

Talabani: ABD iyi gün dostu.14004
  • Giriş : 13.04.2008 / 08:46:00

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Washington temsilcisi Kubat Talabani, Washington Post gazetesine bir makale yazarak Amerika'yı Kürtlerin 'iyi gün dostu' olmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iraklı Kürtlerin zor elde ettikleri kazanımları koruma hakkına sahip olduğunu vurgulayan Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani makalesinde Kürtleri problem olarak gören Amerikalı analistlere yüklendi. Kubat Talabani, Washington'daki bazı analistlerin ağız birliği etmişçesine ABD'nin 'hep kendine yontan Kürtlere' hiçbir şey borçlu olmadığı yönünde yorumlar yaptığını hatırlattı.

Bölgesel Yönetimin politikalarının, Irak ve Amerikan çıkarlarına zarar verdiği yönündeki eleştirileri reddeden Talabani, “Öyle gözüküyor ki işler sarpa sardığında Amerika'nın dostu Kürtleri suçlamak kolay. Belki de Amerikan tavsiyelerine gerçekten kulak verdiğimiz için azarlanıyor ve suçlanıyoruz” diye yazdı.

ABD'nin 1991'de Saddam Hüseyin'e karşı ayaklanmalarını teşvik ettiğini hatırlatan Talabani, “Bizi diktatörün intikamıyla baş başa bırakmalarını bölgede kimse unutamaz. On binlerce insanımız öldü, geç kalmış yardım ve himaye yetişene kadar milyonlarcası da komşu ülkelere kaçtı” ifadelerini kullandı.

Kubat Talabani, Amerikalı analistlerin 'felaketle sonuçlanan Amerikan ihaneti'nin neden olduğu korku üzerine oynadıklarını vurguladı. Analizlere kulak asmadıklarını ifade eden Talabani, makalesine şöyle son verdi:

“Uygunsuz gerçek şu ki Iraklı Kürtler zor elde ettikleri kazanımları koruma hakkına sahiptir”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious