Talabani Amerikan askerlerini istiyor!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, 2003 yılında ülkeyi işgal eden Amerikan askerlerinin, Irak'ta daha fazla kalmasını istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington Post gazetesine konuşan Celal Talabani, "Sanırım Amerikan güçlerine uzun süre ihtiyaç duyacağız. Hatta yabancı müdahalesine karşı en az iki kalıcı üsse ihtiyacımız olacak" dedi. "100 bin Amerikan askeri istemiyorum, 10 bin asker ve iki hava üssü yeterli diyen Talabani, bu üslerin Irak'ın kuzeyinde kurulmasından da çok memnun olacağını ifade etti.

Talabani, halkın Sünni Arap kesiminin de bu kalıcı üslerden yana olacağını sandığını dile getirdi. Irak Devlet Başkanı, açıklamasına "Bazı yerlerde Sünniler, Amerikalıların kalmasını istiyor. Onlara göre asıl tehlike İran'dan geliyor" diye devam etti.

Amerikalı komutanlar, Irak'taki asker sayısının önümüzdeki aylarda 147 binin altına düşürülmesini mümkün olmadığını belirtiyorlardı. Buna gerekçe olarak da ülkedeki hizipsel gerginliği ve ülkenin sivil savaşın eşiğine gelmesine bağlıyorlardı. Irak'ta Amerikan güçlerinin komutanı Orgeneral John Abizaid de geçen hafta yaptığı açıklamada Irak'taki askerleri çekmeye yönelik planların, ilkbahar sonuna ertelenebileceğini ve hatta ülkedeki asker sayısının artırılabileceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious