Talabani daha sorumlu konuşmalı

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin daha dikkatli ve sorumlu bir biçimde konuşması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül, New York'taki temasları çerçevesinde Türkevi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Gül, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gül, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin son açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, Talabani'nin şaşırtıcı konuşmalar yaptığını, bir devlet başkanı olarak daha dikkatli ve sorumlu bir biçimde konuşması gerektiğini bildirdi.
Talabani'nin sözlerinin üzücü olduğunu ifade eden Gül, “Belki (bu sözler) niyetini de aşmış olabilir. Başbakanımızın dediği gibi sürçi lisan da olabilir” diye konuştu. Irak'ın, Türkiye'nin komşusu olduğunu hatırlatan Gül, “ABD'ye 1-2 ay konuk olursunuz, ama neticede eviniz ve komşular sizin için önemlidir” dedi.

“ABD BÖLGEDEN ÇEKİLİNCE, IRAK KOMŞULARIYLA KALACAK”

Gül, şu anda ABD'de tartışılan şeyin de bu ülkenin ne zaman Irak'tan çekileceği olduğunu vurgularken, ABD'nin bölgeden çekildikten sonra Irak'ın komşularıyla kalacağını söyledi. Komşuların birbirine daima saygılı olması gerektiğini ve birbiririni incitmemesi gerektiğini dile getiren Gül, “Sonunda komşular bölgede beraber kalacaklar” diye konuştu. Gül ayrıca, Türkiye'nin Irak'a en çok yardım eden ülkelerden biri olduğunu hatırlatarak, “Türkiye bugün Irak'a yaptıklarını durdursa, Irak'ta hava değişir” dedi.

Gül, Türkiye'nin Irak'a elektrik verdiğini, günde 3-4 bin TIR'ın Irak halkının ihtiyaçları karşılamak için Türkiye'den Irak'a gittiğini, Türk müteahhitlerinin, mühendislerinin ve girişimcilerinin Irak'ı yeniden imar ettiklerini vurguladı.
Talabani'nin bir yandan “Türkiye'yi örnek aldıklarını, bölgedeki tek demokratik ülkenin Türkiye olduğunu, Türkiye'nin Irak halkına yardımları için Türkiye'ye müteşekkir olduklarını” söylediğini, bir yandan da böyle gereksiz sözler söylemesinin çok yanlış ve üzücü olduğunu kaydeden Gül, “Umarım bu sözler telafi edilir” diye konuştu.

Aynı konuyla ilgili bir başka soru üzerine Gül, “Buralardaki (ABD'de) ilginin kimseyi büyülememesi gerektiğini, herkesin kendi evinde önemli olduğunu” vurguladı. Gül, Talabani'nin açıklamalarını talihsizlik olarak değerlendirdi.

KERKÜK

Gül, New York'taki temaslarında özellikle Kerkük üzerinde durmasıyla ilgili bir soru üzerine, önemli bir konuya vakitli ve iyiniyetli bir biçimde dikkat çektiklerini söyledi. Irak'ın pekçok sorunu bulunduğunu belirten Gül, bu noktada Irak'ın başka bir sorunla karşı karşıya kalmaması gerektiğini anlattı. “Önemli olan şey, bataklığa girdikten sonra oradan kurtulmak değil, problemleri görüp tedbirleri önceden almaktır” diyen Gül, Kerkük'ün Irak'ın bir kenti olduğunu hatırlatarak, Kerkük'te herkesin huzur içinde yaşayabilecekleri bir modelin oluşturulabileceğini dile getirdi.
Gül, bu konuda zamanında çalışmanın uygun olacağını vurgulayarak, “Irak halkının çıkarına ve bölgenin huzuruna verdiğimiz önemden dolayı bunları söylüyoruz” diye konuştu.

301. MADDE

Türk Ceza Yasası'nın 301. maddesiyle ilgili bir soru üzerine Gül, konunun Türkiye'de tartışıldığını belirterek, hükümet olarak bir düşüncenin arkasında şiddet yoksa o düşüncelerin konuşulabileceği bir ülke görmek istediklerini söyledi.
Gül, hiç sevilmeyen bir düşüncenin ya da bir kitabın bile şiddeti teşvik etmediği, şiddet içermediği sürece tolere edilmesi gerektiğini vurguladı. “İnsanlar bazen Türkiye'de sevilmeyen şeyleri yazarak meşhur olmanın yolunu arıyorlar ve bu da tabii ki dışarıda Türkiye ile ilgili eleştirilerin çıkmasına neden oluyor, sonuçta Türkiye yıpranıyor” diyen Gül, konuyla ilgili yazılanların sanki Türkiye'de güzel düşüncelerin tartışılması yasakmış gibi bir ortam bulunduğunu yansıttığını, Türkiye'nin de bunu haketmediğini bildirdi.

Gül, Türkiye'de her türlü düşüncenin söylendiğini, yazıldığını ve her türlü konuyla ilgili toplantıların yapıldığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious