Talabani geri adım attı

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani '32'nci Gün'de Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Kanal D'de yayınlanan 32'nci Gün programının bu haftaki konusu PKK'nın silahlı eylemleri durdurmasıydı.

Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlayan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, "Türkiye içişlerimize karışırsa, biz de Türkiye'deki Kürt muhalefeti destekleriz" şeklindeki sözlerini yalanladı ve "muhalefeti değil, Türk hükümetini desteklediğini" söyledi.

Irak Devlet Başkanı, ateşkes için dolaylı yoldan terör örgütü PKK ile görüştüğünü belirtirken, PKK'ya bunun karşılığında birşey vadetmediğini belirtti.

Talabani, "arkadaşlarımız onları ikna etmeye çalıştı ve sonunda ateşkes için ikna oldular. Ama vaadde bulunmadık. Artık yeni bir dönemin başladığını söyledik ve bu yeni dönemde artık silahların kullanılmaması gerektiğini, onun yerine diplomatik yöntemlerin kullanılması gerektiğini söyledik. Yani parlemento ve diğer yollarla" dedi.

PKK'nın 'artık bittiğini' söyleyen Talabani, örgütün faaliyetlerine siyasal alanda devam edebileceğini savundu.

Talabani, "af gibi öneride bulunmam söz konusu değil. Türkiye'de pek çok Türk ve Kürdün birlikte yaşayabildiğini biliyorum. Aralarında herhangi bir sıkıntı olmadan yaşayabileceklerini düşünüyorum. Ama bunun hangi politikayla yapılacağına Türk parlementosu karar verir" diye konuştu.

Barzani: "PKK'ya baskı yapıyoruz, devam edeceğiz"

Kuzey Irak bölgesel yönetimi başkanı Barzani ise PKK'nın Türkiye ile gelişen ilişkileri engellemesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Barzani, "PKK varlığı zaten Türkiye içinde de var. Yani dışarıda, Kandil Dağı'nda yaşıyorlar demek, Türkiye'nin içinde de yaşadıkları gerçeğini yok etmiyor. Onların eylemleri kesinlikle buradan yürütülmüyor. Biz her zaman PKK'ya da bu bölgeyi komşularımızın çıkarlarına aykırı olarak kullanmamaları için baskı yapıyoruz. Ve buna devam edeceğiz" dedi.

Barzani askeri seçenekler yerine sivil çözümlerin gündeme gelmesi gerektiğini de vurguladı.

Kerkük konusuna da değinen Barzani, Türkiye'nin Kerkük konusundaki kaygılarının geçerli olmadığını söyledi:

"Kürtler bütün gruplarla beraber yaşamak için ellerinden gelen esnekliği gösterecek. Kerkük beraber yaşamın sembolü olmuş bir kenttir."

Barzani ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a büyük saygı duyduğunu belirterek, "Erdoğan'a dost eli uzatırım" dedi.

Irak Devlet Başkanı Talabani ise davet edildiği takdirde Türkiye'ye gelmekten memnuniyet duyacağını söyledi.

Talabani ne demişti?

Celal Talabani, 25 eylülde yaptığı bir açıklamada, PKK'yı saldırılarını durdurması yönünde ikna ettiklerini ve örgütün birkaç gün içinde ateşkes ilan edeceğini söylemişti.

Bu açıklamanın hemen ardından Talabani'den bu kez de Türkiye'ye gözdağı niteliğinde bir mesaj geldi. Talabani, Türkiye, İran ve Suriye gibi komşu ülkeleri Irak'ın içişlerine müdahale etmekle suçladı ve bundan vazgeçilmemesi durumunda Irak'ın da o ülkelerdeki muhalif güçleri destekleyeceğini söyledi. Türk Dışişleri, Talabani'nin açıklamalarını 'vahim' olarak değerlendirdi.

Talabani, daha sonra bu sözleri yalanladı.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious