Talabani; hem ABD'nin dostu, hem İran'ın!

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi, Irak’ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani’nin kimliğini sorgularken, "onu tanımanın imkansız olduğunu" yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Celal Talabani’nin (73) güzel yemekler ve pahalı purolara düşkün bir siyasetçi olduğunu kaydeden Anderson, "Celal Amca" anlamına gelen "Mam Celal" diye tanınan Irak devlet Başkanının ruh hali sık sık değişen, "değişken bir kişiliği" olduğunu belirtti.

The Guardian yazarı, Talabani’nin rakiplerini ve hatta bazen müttefiklerini kurnazlığı sayesinde yok ederek Irak siyasetinde var olmayı başardığını, yıllar içinde dostluk kurduğu isimler arasında Saddam Hüseyin’den Ayetullah Humeyni’ye, baba-oğul Bush’lara kadar pek çok ismin bulunduğunu yazdı.

Talabani’nin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı yanaklarından öpen çok az sayıdaki isimlerden biri olduğunu kaydeden yazar, Talabani’nin ABD Başkanı George Bush’tan "iyi bir dost" olarak söz ettiğini, Mao Zedung’u ise "siyasi rol modeli" olarak gördüğünü belirtti.

Anderson, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Şii politikacı Muvaffak El Rubayi’nin Talabani hakkında, "Onu alt etmek çok zor. Siz eğer İslami bir kişilikseniz size Kurn’an’dan ayetler okur, Marksistseniz Marksist-Leninist teoriden söz eder, pek çok dili çok az sayıdaki kelimeyle zorlanmadan konuşur" dediğini yazdı.

Guardian yazarı, Talabani’nin bir konuşmasında, "Ben Irak Kürdistanından bir Kürt’üm, ama bugün bütün Irak’ın sorumluluğunu taşıyorum ve bu sorumluluğu hissediyorum" dediğine, başka bir konuşmasında ise, "Evet benim bir Iraklı olduğum doğru, ancak son tahlilde ben bir Kürt’üm" diyerek Kürt kimliğini öne çıkardığına dikkati çekti.

Talabani’nin eşi Hero’nun Süleymaniye’de yaşadığını, burada bir vakıf ve bir TV kanalı ile gazete yönettiğini kaydeden Anderson, çiftin iki oğlu olduğunu hatırlattı.

Irak Devlet Başkanının ülkede yaşanan şiddetten ABD’nin beceriksizlik, kendini beğenmişlik ve saflığını sorumlu tuttuğunu ve özellikle de ABD’nin eski Savunma Bakanı Donld Rumsfeld’i suçlu bulduğunu yazan Anderson, Irak’ta 2004 yılından bu yana üç kez başbakan değişikliği yaşandığını, şimdiki Başbakan Nuri El Maliki’nin dünya liderleriyle Talabani aracılığıyla görüştüğünü kaydetti.

Talabani’nin bu gücünün bir kaynağının zenginliği olduğunu, Mesud Barzani ile birlikte 1991 ile 2003 yılları arasında kuzey Irak’tan yapılan kaçak petrol satışından milyonlarca dolar tutarında parayı "vergi" adı altında elde ettiklerini belirten yazar, Talabani’nin Aralık 2005’te yapılan seçimlerden sonra kabinedeki önemli koltukların Şiilere değil, Kürtlere verilmesini sağladığını ifade etti.

Gazetenin yazarı, Talabani’nin Şii direnişçileri ve Mehdi Ordusu’nu sadece İran’ın sakinleştirebileceğine inandığını ve "O zaman geriye sadece El Kaide kalır ki, biz onları kolayca yenebiliriz" dediğini yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious