Talabani Kerkük'ü masaya yatırıyor

Talabani Kerkük'ü masaya yatırıyor.10258
  • Giriş : 12.12.2008 / 08:22:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin, Kerkük'te düzenlenen kanlı saldırı nedeniyle yarın etnik grupların liderleri ile bir toplantı düzenleyeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Talabani, dün öğle saatlerinde kent dışındaki bir restoranda meydana gelen çoğu kadın ve çocuk 55 kişinin ölümüne, 120 kişinin de yaralanmasına neden olan intihar saldırısının ardından Kerkük kentine gelmişti.

Burada Vali Abdurrahman Mustafa, İl Emniyet Müdürü General Cemal Tahir, Bölge Şefi General Turhan Abdurrahman ve diğer yetkililerle durum değerlendirmesi yapan Talabani'nin, yarın da Türkmen, Kürt, Arap ve Asuri temsilcileri aynı masada toplayacağı öğrenildi. Geceyi Kerkük'te geçirecek olan
Devlet Başkanı Talabani'nin, yarın hastanelere giderek yaralı Iraklıları ziyaret etmesi bekleniyor.

Bugün Kerkük-Erbil Karayolunun 8'inci kilometresinde bulunan 400 kişi kapasiteli, "Abdullah Restoran'a" giren bir intihar komandosu, öğle saatlerinde eylemini gerçekleştirmiş, saldırıda çoğu kadın ve çocuk 55 kişi hayatını kaybederken 120 Iraklı da yaralanmıştı.

Kurban Bayramı'nın 4'üncü gününe rastlayan kanlı saldırının gerçekleştiği saatlerde Kerkük Arap Kitlesi'ne mensup siyasi üyelerle Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) Kerkük temsilcilerinin katıldığı yemekli toplantıda yapılıyordu.
Toplantıda kentteki Arap, Kürt ve Türkmenler arasındaki gerginliklerin giderilmesine yönelik olasılıklar görüşülüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*