Talabani: Ne yapalım savaş mı ilan edelim?

Talabani: Ne yapalım savaş mı ilan edelim?.13424
  • Giriş : 24.12.2007 / 15:53:00
  • Güncelleme : 24.12.2007 / 16:09:17

PKK sorununa ilişin Türkiye ve Irak arasında barış yoluyla çözüm bulunmasını istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu ve Kerkük'teki referandumu düzenleyen 140. maddenin geleceğini konuşmak üzere Talabani, Yardımcısı Tarık Haşimi ve IKDP Lideri Mesut Barzani ile Süleymaniye'de bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Talabani, "Çok sayıda vatandaşımız öldü. Türkiye'nin hassasiyetlerini biliyoruz. Irak ve Türkiye arasında çözüm için üçlü anlaşma yapılmalı." dedi.

Taraflar Kerkük'ün geleceğini belirleyecek olan Irak Anayasası'nın 140. maddesiyle ilgili bir de protokol imzalandığını belirttiler.

Toplantıya katılan bir gazetecinin "Neden, BM Türkiye'nin bombardımanına karşı sessiz kalıyor?" şeklindeki sorusuna Talabani gazeteciyi tersledi. "Siz sadece kendi radyo ve gazetelerinizi okuyorsunuz galiba" diyen Talabani, BM ve Fransa'nın operasyonu kınadığını iddia ederek, "Ne istiyorsunuz? Savaş mı ilan edelim?" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Türk ordusunun bombaladığı yerlere basın mensuplarının gitmesine neden izin verilmediğini sorması üzerine ise Talabani, kendisinin buraya gittiğini ve ilgili taraflarla irtibatta olduğunu söylemekle yetindi.

Türkiye'nin her türlü sınır ötesi operasyonuna karşı çıkan Barzani de, ABD'nin Türkiye'nin Irak'ın köylerini bombalamasına da razı olmadığını ileri sürdü.

Gazetecilerin ABD Dışişleri bakanı Condelezza Rice'ın Irak ziyareti sırasında neden görüşmediklerine ilişkin bir soruya Barzani, Türkiye tarafından köylerimiz bombalanırken hiçbir şekilde terk edip Bağdat'a gidemezdik" dedi. Barzani konuşmasında, bombalanan köylere gazetecilerin girmesinin önlenmesini de doğru bulmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious