Talabani: PKK'yı ikna etmeye çalıştık

  • Giriş : 25.02.2007 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Türkiye’ye karşı PKK’ya hiçbir yardımda bulunmadıklarını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Talabani, "Tam tersine PKK’ya karşı Türkiye’ye destek vermeye çalıştık. Bunun için askeri çözüm yolunun uygun olmadığı inancındayız. Türkiye’de de bazı yetkililer bu inancı taşıyor. Öte yandan Türkiye ile anlaşmaya varması için PKK’yı ikna etmeye çalıştık" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani, PKK ile görüştüklerini söyledi. Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve Kürndistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile toplantı yaptı. Bölgedeki Kürt televizyonlarının geniş olarak yayınladığı habere göre, Talabani'nin, karargahının bulunduğu Süleymaniye kenti yakınlarında bulunan Dokan kabasında düzenlediği toplantıya Bölge Hükümeti başbakanı Neçirvan Barzani ve Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih de katıldı. Toplantıda başta Kuzey Irak bölgesindeki petrol anlaşmazlıkları olmak üzere Irak'ta artarak devam eden şiddet olaylarının görüşüldüğü belirtilirken toplantı sonrasında Talabani ve Barzani gazetecilerin sorularını yanıtladı. Talabani, basın toplantısında komşu ülkeler ile ilişkileri geliştirmek için çalışmaya devam ettiklerini belirterek "Türkiye ile olan ilişkiler de daha da güçleniyor" dedi.

İki Kürt partisinin PKK’ya yardım yapıp yapmadığına ilişkin bir soru üzerine Talabani, "Biz iki parti olarak Türkiye’ye karşı PKK’ya hiçbir yardımda bulunmadık. Tam tersine PKK’ya karşı Türkiye’ye destek vermeye çalıştık. Bunun için askeri çözüm yolunun uygun olmadığı inancındayız. Türkiye’de de bazı yetkililer bu inancı taşıyor. Öte yandan Türkiye ile anlaşmaya varması için PKK’yı ikna etmeye çalıştık" dedi.

Irak’ın komşu ülkelerle dostluk ilişkileri olduğunu söyleyen Celal Talabani, İran'ın Kuzey Irak'taki yerel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani'yi resmi olarak davet ettiğini anlatırken, komşu ülkelerden Suriye ve Kuveyt'le temas halinde olduklarını hatırlattı. Talabani, “Türkiye ile ilişkilerimiz geçmişe, Türkiye Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal dönemine kadar uzanıyor. Diğer ülkelerle olduğu gibi Türkiye ile dostluk ve kardeşlik temelinde ilişki kurmak istiyoruz'' dedi.

TÜRKİYE KÜRT HALKINA YARDIM ETTİ

Peyamner Haber Ajansı’na göre, Talabani, Türkiye ile Kürt grupları arasındaki ilişkilerin düzeyi konusunda da "İlişkilerin güçlendirilmesi için çalıştık. Daha önce de Kürt halkı için iyi bir yardımcı idiler. Fakat Kerkük meselesi, bir iç meseledir ve 140. madde ile uygun bir çözüme kavuşturulacak" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious