Talabani 'reddetti!'

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Talabani; "Saddam döneminde Türkiye ile yapılan sınır ötesi operasyonu anlaşmasını reddediyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak Devlet Başkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Başkanı Mesut Barzani, Irak’ın kuzeyindeki Selahaddin kentinde biraraya geldi. IKYB ve IKDP Politbüro üyeleri bugün Selahaddin kentinde basına kapalı bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Talabani ve Mesut Barzani toplanmalarının asıl sebebinin Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin ülkenin kuzeyine gerçekleştirdiği ziyaret olduğunu söyledi.

Talabani, basın toplantısında Türiye ve İran’ın sınır operasyonlarından Irak merkezi hükümetinin rahatsızlık duyduğunu ve bunun iki devletin elçilikleri vasıtasıyla iletildiğini söyledi. Rahatsızlıklarının her iki ülkeye de iletildiğini dile getiren Irak Devlet Başkanı, "Baas rejimi döneminde Türkiye ile yapılan sınır ötesi operasyonu anlaşmasının gecerliliği kalmadı. Bu anlaşmayı reddediyoruz" diye konuştu.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Talabani, Kerkük’ün durumuna ilişkin sorular üzerine, Kerkük’ün statüsünün belli olduğunu ve bunun için bir komite oluşturduklarını ifade etti. Talabani, "Kerkük kentinin durumu Irak anayasasının 140. maddesinde bellidir. Bunun için herhangi bir sorun yok" dedi.

Talabani ayrıca Başbakan Nuri el Maliki’nin Kuzey Irak ziyaretinde önemli adımlar attığını ifade ederek bundan önceki Caferi hükümeti tarafından Kerkük kenti için ayrılan ve ödenmeyen 80 milyon dolarlık bütçenin ödenmesi gerektiğini kaydetti. IKYB lideri Kerkük kenti için kurulan komisyona da 2006 yılı için 200 milyon dolarlık bütçe ayrılması gerektiğini dile getirdi. Kerkük kentine sonradan yerleşen Arap ailelerin gecici bir süre için orada olduklarını savunan Talabani, 2007’de yapılacak referanduma bu ailelerin katılmayacağını söyledi.

IKDP lideri Mesut Barzani de peşmerge birliğiyle ilgili bir soruya, "Biz her türlü durumda Irak’ın güvenliğini sağlamak için hazırız, fakat bu durumda peşmerge birliklerinin Irak’ın başka bölgelerine sevk etmek doğru olmaz." yanıtını verdi. Bağdat’ta temsilcilik açacaklarını duyuran Barzani Bağdat hükümetinin de Kürt bölgesinde temsilcilik açacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious