Talabani: 'SI'nın üyeleri CHP'nin üyelikten atılmasını istedi'

Talabani: 'SI'nın üyeleri CHP'nin üyelikten atılmasını istedi' .9340
  • Giriş : 02.07.2007 / 12:52:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 13:37:03

Celal Talabani, çok sayıda önemli Sosyalist Enternasyonal (SI) üyesinin CHP'nin üyelikten atılmasını istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Cumhurbaşkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Başkanı Celal Talabani, çok sayıda önemli Sosyalist Enternasyonal (SI) üyesinin CHP'nin üyelikten atılmasını istediğini söyledi.

IKYB sitesinin haberine göre, partisinin politbürosunu toplayan Talabani, geçtiğimiz hafta İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen SI toplantısyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Mesud Barzani (IKDP) ile birlikte katılan Talabani, sosyalist liderlerin kendilerini sıcak karşıladığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın toplantıdaki tumunu değerlendiren Talabani, "Bu toplantıda, Sosyal Demokrat bir parti olarak sorunların barışçıl, siyasi ve diyalogla çözüme kavuşturulması gerektiğini savunduk. Avrupalı liderler, bu görüşlerimizi sıcak karşıladı. Fakat, Deniz Baykal'ın konuşması çok sertti. Avrupalıların, Baykal'ın konuşmalarını hakkındaki görüşleri olumlu değildi. Sosyalist Enternasyonal'in bir çok önemli üyesi, CHP'nin üyelikten atılmasını istedi." dedi.

Dün başlayan olağan politbüro toplantısı bugünkü oturumla devam ediyor. Süleymaniye yakınlarındaki Dukan kasabasında yapılan toplantıya IKDP üyeleri de katılıyor. Cenevre'den Irak'a dönmeyen Mesud Barzani'nin ise bugün Fransa'yı ziyaret edeceği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious