Talabani söz verdi

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Bağdat'taki güvenlik zirvesinde konuşan Talabani, PKK'nın tüm büroları kapatılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güvenlik zirvesinde terörle mücadele, İç güvenlik, sınırların güvenliği, gereken güvenlik tedbirleri ile terör örgütü PKK'nın Irak sınırları içindeki faaliyetlerine son verilmesi görüşüldü.
Bugün Iraklı kuvvet komutanları ile bir araya gelen Irak Devlet Başkanı Talabani, son 4 ayadan buyana ülke içinde artan olaylar, Şii ve Sunni çatışmalarının giderek bir iç savaş tehdidi oluşturması ile ülkedeki terör olaylarını görüştü. Talabani'nin başkanlığında gerçekleşen toplantıya İçişleri Bakanı Cevat El Bolani de katılırken, Talabani PKK'nın tüm bürolarının kapatılacağını dile getirdi. Yaklaşık 5 bucuk saat süren toplantıya tüm kuvvet komutanları ve emniyet yetkilileri katılırken, toplantı sonrasında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'de, Talabani ile yaklaşık 45 dakika baş başa görüştü. Güvenlik zirvesinde, giderek şiddetlenen, Şii ve Sunni çatışmalarının önüne geçilmesi talimatı veren Talabani, İçişleri bakanı Cevat El Bolani'den başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerine ait büroların tesbit edilip kapatılmasını istedi.


Talabani İçişleri ile Savunma Bakanına sahip çıktı

Önümüzdeki yıl Irak geneinde, güvenliğin tamamen Irak askeri birliklerinin eline geçmesini umduklarını söyleyen Talabani, son 4 aydan buyana Savunma ve İçişleri bakanlarına yönelik hakarete varan eleştirilerin yapıldığını vurguladı. Talabani, " Bakanlarımıza yapılan eleştiriler yersizdir. Her iki bakanımızın da çok güzel çalışmalar sergilediklerini biliyoruz. Önümüzdeki dönem iki bakanımız daha rahat çalışmalarını sağlamak için, bazı yasalar çıkarabiliriz. Çünkü önüne gelen iki bakanımıza hakarete varan eleştiriler yapmaktadır. Oysa onlar dünyanın en büyük terör örgütleri ile canları pahasına şavaşıyorlar. Bu yüzden onları bazı yasalarla koruma altına almak zorundayız. "diye konuştu.


PKK büroları için bugün İçişleri Bakanı'na talimat verildi: "Hepsi kapatılacak"

Güvenlik zirvesi sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Talabani, ülkedeki tüm terör örgütlerine karşı ciddi bir mücadele verilecek dedi. Cihan haber Ajansı muhabirinin "Ankara ile diplomatik görüşmeler yapıyor mu sunuz?, PKK'nın Irak'taki büroları hakkında bir girişiminiz olacak mı, Türk askerinin sınırda yığınak yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorularına, Talabani " PKK'nın ırak içinde resmi ve gayri resmi bürolarının kapatılması için talimat verdim. Komşumuz Türkiye'yi sevindirecek bir konuda PKK'nın tüm büroları çok kısa süre içinde kapatılacak. Zaten önümüzdeki günlerde ABD-Irak -Türkiye üçlü toplantılara yaparak PKK sorununu bitireceğiz. Ankara ile diplomatik ilişkilerimiz devam ediyor. Arkadaşlarımızda Ankara'ya yakın zamanda somut adımların atılacağını iletmişler. Üçlü toplantılar bu sorunu kesin olarak çözecektir. Sınıra yığınak yapılması şimdilik Türkiye'nin iç sorunudur., Hilmi Özkök paşa bölgeyi çok iyi bilen bir komutandı. Yeni Genel Kurmay komutanı da bölgeyi çok iyi tanır. Türk komutanlar diplomasiyi bilen komutanlardır. İki ülke dost ve kardeş ülkelerdir. Aralarında savaş çıkmaz " yorumunda bulundu.

Basın toplantısı sonrasında Irak Dışişleri bakanı Hoşyar Zebari ile de yaklaşık 45 dakika baş başa görüşen Talabani, " Türkiye'yi rahatlatan adımlar atıyoruz. Bunlar somut adımlardır. Bunları diplomatik yollardan Ankara'ya iletin. " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious