Talabani: Sünni direnişçilerle görüşüldü

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülkesindeki Sünni direnişçilerle görüşmeler yapıldığını ve İngiliz askeri yetkililerinin de bu görüşmelere katıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesine konuşan Talabani, İngiliz askeri yetkililerin Irak hükümeti ile direnişçiler arasında yürütülen görüşmelerde anahtar rol oynadıklarını söyledi.

Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına ilişkin sinyaller aldıklarını ve "tarihi bir sonucun" elde edilmesinin an meselesi olduğunu belirten Talabani, görüşmelerin Usame Bin Ladin'e bağlı El Kaide örgütü dışındaki direnişçi gruplarla yapıldığını bildirdi.

''Direnişler var. Başbakan, ben ve İngiliz askeri yetkilileri bunların önlenmesi için görüşmeler yapıyoruz'' diyen Talabani, Sünni direnişçilerin İran'ı Batı güçlerinden daha büyük bir tehdit olarak görmeye başladıklarını, bunun da Sünni Arapların tehdit değerlendirmelerinde önemli değişime işaret ettiğini söyledi.

İran'ın Irak'taki İngiliz ve Amerikan güçlerine yönelik saldırılarda parmağı olduğunu savunan Talabani, İngiltere Başbakanı Tony Blair'i, "Irak'ın özgürleşme hareketinin mimarı" olarak nitelendirdi.

"Bunu Blair'e de söylediğini" belirten Talabani, ''Ona '1950'lerde İngiliz askerinin Irak'taki varlığını protesto eden öğrenciler arasındaydım' dedim. Ama şimdi İngiliz askerinin ülkemizde bulunmasından memnun olduğumuzu ve kalabileceklerini söyledim'' dedi.

İngiliz ve Amerikan askerlerine bu yıl ve önümüzdeki yıl ihtiyaçları olduğunu söyleyen Talabani, ''Ancak ondan sonra sevgili dostlarımıza güle güle diyebiliriz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious