Talabani terör sözcüsü gibi

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Talabani’nin terör örgütü sözcüsü gibi konuştuğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Baykal, Kanal D’de canlı yayınlanan, Abbas Güçlü’nün yönettiği ’’Genç Bakış’’ adlı programa katılmak için Kocaeli Üniversitesi’ne (KOÜ) geldi. Üniversitenin Kültür Merkezi’ndeki programda KOÜ öğrencilerinin sorularını cevaplayan Baykal, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin ’’PKK’yı, çatışmaları durdurması yönünde ikna ettik. PKK, birkaç gün içinde resmi ateşkes ilan edecek’’ sözlerini eleştiren Baykal, ’’Talabani’nin yaptığı açıklamalar hepimizi çok derinden yaraladı.’’ dedi.

Türkiye’nin artık bölgede etkisiz bir ülke olmaya başladığını belirten Baykal şöyle konuştu: "Talabani’nin bu açıklamaları karşısında Türkiye’deki güvenlik güçlerinin temsilcileri takındığı tavrın gözden kaçırılmaması gerekir. Terör örgütü ile güvenlik güçleri arasında bir ateşkesten söz etmek mümkün mü? Talabani bunu söylerken hangi sıfatla söylemekte. Cumhurbaşkanı olarak mı yoksa Kuzey Irak’taki oluşumun sözcüsü olarak mı yapmaktadır. Irak Cumhurbaşkanlığı kimliğini unutup, bir cumhurbaşkanına hiç de uygun düşmeyecek, böyle bir terör örgütünün sözcüsü konumunda, biz onları ikna ettik demek, hiç de doğru değil. Demek ki senin onlarla temasın var. Demek ki sen onlarla müzakere içindesin. Sen onlar adına konuşuyorsun. ’Biz onları ikna ettik’ derken ne karşılığı ikna ettin? Ne isteyeceksin? Bunlar çok üzüntü verici olaylar.’’

Meydanın çok boş bırakıldığını da belirten Baykal, birtakım güçlere Orta Doğu’nun terk edildiğini söyledi. Baykal, "Göz göre göre Türkiye’yi ağırlığını, etkinliğini bölgede sergileyememe gibi bir konuma düşürüldüğünü görüyoruz. Bu da o manzaranın bir parçası.’’ dedi.

Programda Baykal, 301. madde konusundaki düşüncelerini açıkladı. Baykal, düşünce özgürlüğünün demokrasinin değişmez kuralı olduğunu belirtirken, ulusal değerler konusunda bazı sınırlamaların düşünce özgürlüğü ile karıştırılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Öğrencilerin dokunulmazlıklarla ilgili soruları da yanıtlayan Baykal, "Milletvekilli dokunulmazlığı derhal kaldırılsın." dedi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını ülkenin ve siyasi hayatın içine CHP’nin taşıdığını aktaran Baykal, dokunulmazlıkların, yolsuzlukların da bir anlamda güvencesi haline getirildiğini söyledi. Baykal şöyle konuştu: "Anayasayı değiştirmeden, Meclis’te herhangi bir dokunulmazlık dosyasıyla ilgili olarak ’Bunun dokunulmazlığını kaldırıyoruz, gitsin yargılansın’ demek mümkün. Parlamentoda 300’e yakın dokunulmazlıkla ilgili dosya var. Benimle ilgili dokunulmazlık dosyası da var. Benim dokunulmazlığımın kaldırılmasını ve hakkımdaki dosyanın gereğinin yerine getirilmesini istiyorum, talep ediyorum."

Programda bir öğrencinin Baykal’a, ’’Sizin gibiler yüzünden Türkiye bu hale geldi, çekip gidin’’ demesi üzerine öğrenciler ile partililer arasında sözlü tartışma yaşandı. Birbirlerine laf atan ve el kol hareketleri yapan öğrenci ve partilileri güvenlik elemanları sakinleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious