Talabani: Türkiye yanlış bilgilendiriliyor

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak ile Türkiye arasındaki sorunların karşılıklı diyalog ile çözülmesini isterken, Ankara’nın yanlış bilgilendirildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Talabani, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesinin Kerkük'ün yararına olacağını anlatırken, “Irak bağımsız bir ülkedir. Hiç kimse bir başka ülkenin içişlerine karışma hakkını tanıyamaz. Sorunlarımızı dostane bir şekilde çözmeliyiz. Kerkük meselesi ise, Anayasa’nın 140’ıncı maddesine göre çözülecektir. Anayasayı da değiştirmemiz mümkün değildir” dedi.

Talabani'nin lideri olduğu Kurd Sat TV'de basın toplantısı geniş yayınlanan Talabani, Iraklı silahlı 5 grupla görüşme halinde olduklarını, bunları siyasi sürece katılmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Bu silahlı grupların İngilizler, Irak hükümetinin ardından kendileriyle temas kurduklarını anlatan Talabani, görüşmelerin son aşamaya geldiğini anlattı.

Son günlerde gerilen Türkiye ilişkilerine de değinen Talabani, iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini söyledi. Talabani, “Türkiye bize komşu büyük bir devlettir. Irak'ın Türkiye ile ticari ve kültürel alanlarda tarihsel ilişkisi vardır.

Yüzyıllarca birlikte yaşadık. Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi Kerkük'e de katkı sağlayacak. Sayın Erdoğan hükümetinin zayıflatılması değil güçlendirilmesinin çaba verilmelidir” diye konuştu.

Kısa süre önce katıldığı Riyad Zirvesi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüştüğünü ve bu görüşmede, Türkiye'nin Kerkük konusunda yanlış bilgilendirildiğini söylediğini anlatan Talabani, “Sayın Erdoğan’a, aktarılan yanlış bilgiler arasında Kerkük kentindeki nüfus kayıtlarının yakıldığı haberlerini de örnek olarak gösterdim” dedi.

Kerkük’teki nüfus kayıtlarının korunduğunu anlatan Devlet Başkanı Celal Talabani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son dönemde Kerkük'te oturanların zorla çıkarıldığı propagandaları yapılıyor. Sayın Erdoğan'a Baas rejiminin Araplaştırma politikası sonucu kente yerleştirilen Arapların gönüllü olarak eski yerlerine gitmek istediklerini ve bazı Türkmen çevrelerlerinin de Türkiye’ye yanlış bilgi verdiğini söyledim. Sayın Erdoğan'a sorunlarımızı medya aracılığıyla değil, diyalog yoluyla karşılıklı çözebileceğimizi aktardım. Irak bağımsız bir ülkedir. Hiç kimse bir başka ülkenin içişlerine karışma gibi bir hakkı veremez. Sorunları dostane bir şekilde çözmeliyiz. Kerkük meselesi ise, anayasanın öngördüğü 140'ıncı madde çerçevesinde çözülecektir. Anayasayı da değiştirmemiz mümkün değildir.”

Talabani bir soru üzerine çok uluslu güçlerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı olduğu karar ve Irak Hükümeti’nin talebi üzerine Irak’ta bulunduğunu anlatırken, “Koşullar elverişli olduğu zaman yine Irak hükümetinin alacağı bir kararla söz konusu güçler Irak’tan çekilecektir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious