Talabani: Türkiye'ye kedi bile teslim etmeyiz

Talabani: Türkiye'ye kedi bile teslim etmeyiz.12274
  • Giriş : 21.10.2007 / 17:55:00

Mesut Barzani ile toplantı yapan Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye’nin istediği PKK elebaşlarının teslim edilmesinin gerçekleşmeyecek bir hayal olduğunu’ söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı ‘Peyamner’ isimli internet sitesinin haberine göre Talabani, “PKK liderleri Kürdistan’ın yüksek dağlarında saklanmış durumda, Türk ordusu tarafından yakalanamayan bu liderleri biz nasıl yakalayabiliriz. Bu bir hayaldir” dedi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, savaş değil barış istediklerini anlatırken, “Sorunların barış yoluyla çözüme kavuşmasını istiyoruz. Bu bizim duruşumuzdur ve de açıktır” dedi. Bir gazetecinin Türkiye’nin teslim edilmesini istediği PKK’nın elebaşlarına ilişkin sorusu üzerine, “Biz hiçbir Kürdü Türkiye’ye teslim etmeyiz hatta bir kediyi bile” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Zaman diplomatik görüşme ve diyalog zamanıdır. PKK’ya silah bırakmasını, siyasi ve sivil çalışmalar yürütmeleri çağrısında bulunduk. Bunun aksi durumda Irak Kürdistanı’nda kalmasınlar ve bizim için sorun yaratmasınlar. PKK liderleri bizim elimizde değil ki Türkiye’ye teslim edelim. PKK, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki yüksek ve içine girilmesi zor dağlarda bulunuyor. Onlara ulaşmak mümkün değil. Türkiye bu teknolojik askeri gücüyle PKK'yı kontrol edemiyor biz de kontrol edemeyiz.”

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye’nin Irak ile imzaladığı ve sınırları ihlal etmeyeceğine dair anlaşmaya saygı göstermesi çağrısında bulunurken, konuyla ilgili olarak Pazartesi veya Salı günü Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geleceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious