Talabani ve Barzani'den mesaj

Talabani ve Barzani'den mesaj.12898
  • Giriş : 06.10.2008 / 16:35:00
  • Güncelleme : 06.10.2008 / 16:47:30

Iraklı liderler: Başta Türkiye olmak üzere, tüm komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Başkanı ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) başkanı ve kuzeydeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'nin Erbil yakınlarındaki Selahaddin kasabasında görüştükleri bildirildi.

Barzani ve Talabani'nin yaptıkları görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi gereği üzerinde durdukları belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Talabani ve Barzani başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde durdular, Irak-Türkiye sınırındaki terörist saldırıları ele aldılar ve bu terörist eylemleri kınadıklarını vurguladılar.

Bölgesel yönetimin Türkiye ile iyi niyete dayalı ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük önem verdiğini dile getirdiği belirtilen görüşmede, Talabani ve Barzani'nin, iki halk arasındaki tarihe dayalı ilişkilere saygı gösterilerek, karşılıklı çıkarlara dayalı ilişkilerin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çektikleri kaydedildi.

Öte yandan bölgesel yönetimin bir yetkilisi, terör örgütü PKK'ya yardım etmediklerini öne sürdü.

Bölgesel yönetimin yetkilisi Fuat Hüseyin, "Kürt yönetiminin hiçbir şekilde PKK'ya yardım etmediğini, destek olmadığını ve silah sağlamadığını" savundu.

Hüseyin, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne terör örgütünce düzenlenen saldırıdan hemen sonra bir kınama mesajı yayımladıklarını da hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*