Talabani'den AKP'ye destek çağrısı

Talabani'den AKP'ye destek çağrısı.10258
  • Giriş : 05.11.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 05.11.2008 / 00:02:39

"Devrim ve silahlı mücadele artık bir seçenek değil" dedi ve “Kürtler'i Erdoğan hükümetini desteklemeye” çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Iraklı Kürt liderleriyle diyalog politikası ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un açıklamaları başta olmak üzere, son dönemde atılan adımlara dikkat çeken Baez, “Türkiye'deki siyasi Kürt partilerinin bu yeni gelişmenin önemini kabul etmesi, işbirliğini yapması ve bu tarihi fırsatı yakalaması esastır” dedi.

Güneydoğu'da protesto eylemleri sıcaklığını korurken, Kuzey Irak'tan “Türkiye'deki Kürtlere” Ankara'nın “diyalog” politikasının yarattığı “tarihi fırsatı kaçırmayın” mesajı geldi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseveler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi ve Teşkilatlanma Bürosu Şefi Arsalan Baez, "Devrim ve silahlı mücadelenin artık bir seçenek olmadığını, hakları elde etmenin en iyi yolunun diyalog ve müzakerelerden geçtiğini" ifade ederek, “Türkiye'deki Kürtler”den AKP hükümetini desteklemelerini istedi.

Arsalan Baez, NWE gazetesince yayınlanan ve KYB sitesinde yer verilen değerlendirmesinde Türk hükümeti ve ordusunun "yeni yaklaşımı" için "tarihi dönüm noktası" diyerek, “Yeni bir dönemdir, Türkiye ve Irak'taki tüm Kürt halkı, bu tarihi fırsattan yararlanmalı ve Sayın Erdoğan'ın hükümetini desteklemeli” ifadesini kullandı.

Baez, "Devrim ve silahlı mücadelenin artık bir seçenek olmadığını, hakları elde etmenin en iyi yolunun diyalog ve müzakerelerden geçtiğini" bildirdi.

-TÜRKİYE'NİN POLİTİKALARINDA "RADİKAL DÖNÜM NOKTASI"-

Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretinin Irak'tan çok Türkiye'nin Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi ve “Kürtlerle ilişkiler” için yapıldığını kaydeden Baez, Türkiye'de son dönemde yaşanan bazı gelişmelere dikkat çekti. Bu bağlamda Baez, 2008 Cumhurbaşkanlığı Ödülü'nün “Kürt yazar” Yaşar Kemal'e verilmesini, Türkiye'deki “Kürtlerle ilişkilerde yeni bir sayfanın açıldığının göstergesi” olarak değerlendirdi.

Arsalan Baez, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmelere destek veren sözleri dahil, Türk basınına yansıtılan bazı açıklamalarına dikkat çekerken “Bu adım, Türkiye'nin politikalarında, özellikle Türk ordusunun politikasında tarihi ve radikal bir dönüm noktası” görüşünü dile getirdi.

Celal Talabani'nin ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker ile Ekim sonundaki görüşmesinde bütün bu gelişmelerin önemine işaret ettiklerini kaydeden Baez, ilişkilerdeki iyileşmenin diğer bir işaretini Mesut Barzani'nin “barışçıl mesajları”nı oluşturduğunu, Barzani'nin “pragmatik” bir yaklaşım gösterdiğini de belirtti. Baez sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye'deki siyasi Kürt partilerinin bu yeni gelişmenin önemini kabul etmesi, işbirliğini yapması ve bu tarihi fırsatı yakalaması esastır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*