Talabani'den Ankara'ya eleştiri

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Ankara'da düzenlenen Sünni Konferansı'ndan dolayı Türk hükümetine sert eleştirilerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Talabani, Türk hükümetinin "Bir taraftan Irak'ta mezhep çatışması ve kan dökülmesini isteyen çevrelere kongre düzenleme izni verirken, diğer taraftan da Irak ve Kürt yönetiminden, PKK'ya karşı savaşma talebinde bulunması tavrının şaşırtıcı olduğunu" söyledi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Amerika'daki resmi temaslarını tamamlayarak ülkesine dönen Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi ve Irak Birleşik Şii İtilaf listesi Başkanı Abdulaziz El-Hekim'i makamında ziyaret etti.

Irak Su Kaynakları Bakanı Dr.Latif Raşit'in de katıldığı Talabani ile Şii lider Abdulaziz El-Hekim arasında yapılan görüşmede, Irak'ın siyasi ve güvenlik durumu değerlendirdi. Toplantıda mezhep adına Irak halkını öldürerek ülkenin siyasi ve demokrasi projesini sekteye uğratmak isteyen Irak'ın düşmanlarına ve terörle mücadelede siyasi güçler arasında ortak koordinasyonun gerekliliğine vurgu yapıldı.

TALABANİ: "PKK'YE KARŞI SAVAŞMA TALEBİ ŞAŞIRTICI"

Fıratnews haber ajansında yer alan habere göre Celal Talabani, buradaki konuşmasında "Irak siyasi güçleri ve çevrelerin çoğunluğu terörizme boyun eğmeden Irak'taki siyasi sürecin devam etmesinde ısrarlı olduğunu" ifadesini kullandı. 13 Aralık günü İstanbul'da düzenlenen Iraklı Sünnilerin Konferansı'nı, "Tehlikeli ve mezhepsel kışkırtıcılık" olarak nitelendiren Talabani, "Bu kongre, Irak'ta ölüm ve şiddeti teşvik ederken, Irak'ta güvenlik ve istikrarı destekleyen diğer kongre kararların tam tersidir" diyerek tepki gösterdi.

Irak Devlet Başkanı, Iraklılarının büyük bölümünün Sefavi olarak adlandırdığı ve Irak'ta mezhep çatışması ve kan dökülmesini isteyen çevrelere böylesi bir kongrenin yapılması iznini veren Türk Hükümeti'nin tutumuna karşı "hayrete düştüğünü" belirtti. Talabani, Türk hükümeti bir taraftan "böylesine tehlikeli bir kongrenin düzenlenmesine izin verirken, diğer taraftan da Irak ve Kürdistan Bölge Hükümeti'nden, Kürdistan dağlarında PKK'ye karşı savaşma talebinde bulunduğunu" savundu.

Talabani'nin partisi Irak Kürdistan Yurtseverler Partisi'nin basın bürosunun sitesi olan Pukmedia'da yer alan bir haberde ise "Sünni grupların İstanbul'da yaptığı toplantıda Şii ve Kürtlere karşı faaliyet planları tartışıldığı" ileri sürüldü. Kürtlerin, Taliban ve El Kaide ilişkisi olduğu öne sürülen Irak Müslüman Ulemalar Heyeti Başkanı Haris El Dari'nin katılmasına tepki gösterdiği kaydedildi.

Haberde Kerkük'ün statüsü konusunda ele alınan konular eleştirilirken, "Türkiye'nin körfez bölgesinde bir Şii kuşağı oluşturulmasını istemediği, Sünnilerin öne çıkarılmasını istediği ve böylece Kürtlerin kendisine muhtaç kalacağı bir planı takip ettiği" iddia edildi. Haberde ayrıca "Başını Suudi Arabistan ve Mısır'ın çektiği Arap dünyası Sünnilere sahip çıkıyor, İran da Şiilere hamilik yapıyor, böylece sahipsiz kalan Kürtlerin de Türkiye'ye muhtaç olacağı hesapları yapılıyor. Türkiye'nin, bu nedenle Kürtlerle ilişkilerinde gerginlik politikası izleyeceği belirtiliyor." denildi. Haberde bu aşamada da "Kürtlerin Şiilerle daha yakın temasa geçebileceği ve İran'la ilişkilerini düzeltebileceği" ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious