Talabani'nden 'Baker Raporu'na eleştiri

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Çalışma Grubu'nun raporunu, "Irak'ın egemenliğine zarar verdiği" gerekçesiyle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağdat'taki ikametgahında gazetecileri kabul eden Talabani, ABD'nin eski Kongre üyelerinden Lee Hamilton ile eski Dışişleri Bakanı James Baker'ın hazırladığı rapor hakkında, “Hamilton-Baker raporunda haksızlık yapılıyor. Irak'ın egemenliğine ve anayasasına zarar veren tehlikeli maddeler var. Raporun tamamını reddediyorum” dedi.

Raporun özellikle eski Baas partisi üyelerinin Irak'taki siyasi sürece dahil edilmesi önerilen bölümüne karşı olduğunu söyleyen Talabani, “Bu, Irak halkının diktatörlüğe karşı verdiği uzun mücadeleye ters düşer” dedi.

Raporda yer alan, Amerikan yardımının ilerleme kaydedilmemesi durumunda geri çekilmesi tavsiyesini de eleştiren Talabani, “Bu, Irak'a bağımsız bir ülke olduğu gerçeğini göz ardı ederek, koşullar dayatabileceğiniz yeni bir koloni gibi davranmakla eşdeğerdir” diye konuştu.

Talabani, Irak birliklerinde görev yapan Amerikalı danışmanların sayısının artırılması tavsiye edilen bölüme de karşı çıktığını belirterek, “Güvenlik konusunda elimiz bağlı, Iraklılar güvenlik alanında da bağımsızlığına kavuşmalı” dedi.
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de, dünkü açıklamasında, raporla ilgili hoşnutsuzluğunu dile getirmiş, raporla ilgili ciddi endişeleri bulunduğunu belirtmişti.

BAKER RAPORU

ABD'de eski kongre üyelerinden Lee Hamilton ve eski dışişleri bakanlarından James Baker'ın başkanlığını yaptığı Irak Çalışma Grubunun, toplam 79 öneriden oluşan raporu "Baker Raporu" olarak da anılıyor.

Washington'da 6 Aralıkta açıklanan raporda, ABD Başkanı George Bush'un Irak politikalarının yürümediği görüşü dile getirilmiş, bununla birlikte Irak'ta giderek kötüleşen durumu düzeltmek için “sihirli bir formulün” de bulunmadığı belirtilmişti.

Raporda, “En önemli önerimiz, yeni ve güçlü diplomatik çabalara girişilmesi, Irak içerisinde ve bölgede siyasi çaba gösterilmesi ve Irak'taki Amerikan askerlerinin bu ülkeden, sorumluluklarını göz ardı etmeden çekilmesinin sağlanabilmesi” denilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious