Talabani'nin ofisine kundaklama

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Irak'ın Kut kentindeki Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği bürosu ateşe verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye yakınlığı ile bilinen bir gazetede liderlerine yönelik haberlere sert tepki gösteren Şiiler bugün Cuma namazı sonrası Talabani karşıtı gösterilere hazırlanıyor. Şii Fazilet Partisi, Talabani'nin El İttihat gazetesindeki "Fazilet Partisi Genel Başkanı Muhammed El Yakubi Kerkük'te etnik ve dini çatışmalar çıkarmak istiyor" başlıklı habere tepki göstererek dün gazeteyi ve Talabani'yi uyarmış, protesto gösterilerine hazırlandıklarını açıklamıştı.
Bugün de ülkenin güneyindeki Kut kentinde El Yakubi'ye bağlı oldukları iddia edilen 50 kişilik bir grup IKYB'nin bir bürosuna saldırdı. Bürodaki korumaları etkisiz hale getiren grup eşyalara saldırdıktan sonra da büroyu ateşe verdi. Bölgedeki polis yetkilisi Teğmen Osman el Lami, sabah saatlerinde gerçekleşen saldırı esnasında büroda bir yetkili bulunmadığını ve saldırganların korumalardan aldıkları üç silahla birlikte kaçtıklarını belirtti.

Dün Irak Parlamentosu'nda bir basın toplantısı düzenleyen Fazilet Partisi sözcüsü Sabah El Saidi, "Celal Talabani'nin gazetesi, dini liderimiz ve parti başkanımız hakkında aslı olmayan bir takım haberler yapmıştır. Kürtler şunu bilmelidirler ki bizim liderlerimize hakaret etmek, imamlarımıza hakaretle eş değerdir." demişti.

Saidi, liderlerine dil uzatanların sokaktaki Şiilerin tepkilerini dikkate alması gerektiği uyarısında bulunarak "Biz yarın dışarıdaki bir Şii kardeşimize dur diyemeyiz. " ifadesini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious