Talabani'nin yardımcısı İstanbul'da

Talabani'nin yardımcısı İstanbul'da.10666
  • Giriş : 20.12.2008 / 20:27:00

Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Ankara'daki temaslarının ardından akşam saatlerinde İstanbul'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini ifade eden Haşimi, iki ülkenin güvenlik dışında ekonomik ilişkilere de ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ziyareti çerçevesinde Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Haşimi, görüşmenin ardından İstanbul'a hareket etti. Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Haşimi'yi, Atatürk Havaalanı'nda İstanbul Valisi Muammer Güler karşıladı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Haşimi, Cumhurbaşkanı Gül'ün ardından ikinci görüşmesini Başbakan Erdoğan ile yapacağını söyledi. Türkiye'ye Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'den olumlu mesajlar getirdiğini kaydeden Haşimi, "Gül ile güvenlik, ekonomi, ikili siyasi ilişkiler gibi birçok konuyu konuştuk. Sonuçları da yararlı olacak inşallah." dedi.

Terör örgütü PKK ile ilgili soruyu da cevaplayan Haşimi, "Bu konuda Irak Devlet Başkanı'ndan olumlu mesajlar getirdim. İlişkilerde yeni bir dönemdeyiz. Iraklı Kürtlerin PKK'ya olan tavrı iki ülke ilişkilerinin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Irak'ta herkes Türkiye'ye karşı olan terörden endişeli. Herkes terörün son bulmasını istiyor. Kapalı kapılar ardında devam eden müzakereler çok olumlu. Bu görüşmelerin ilki hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. İki ülkenin ekonomiye yoğunlaşmasını sağlayacak. İlişkileri sadece güvenlik boyutundan kurtarıp ekonomiye de yoğunlaşmamız gerekiyor. Güvenlik konusunun Türkiye açısından önemini biliyoruz. Bu Irak için de geçerli. İki ülke ilişkileri gelecek vaat ediyor." diye konuştu.

Haşimi, daha sonra havaalanından ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*