Talabani'den büyükelçiye uğurlama

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak'ın güçlü olmasının tüm bölgenin yararına olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talabani, Patey'den bundan sonra görev yapacağı her yerde Irak'a ve Irak halkına desteğini devam ettirmesini istedi.
İki yıldan buyana Irak'ta görev yapan Büyükelçi William Patey, önümüzdeki günlerde ülkesine geri dönüyor. Patey, görev süresinin dolması nedeniyle bugün sabah saatlerindCelal Talabani'ye veda ziyaretinde bulundu. Talabani'nin makamında gerçekleşen görüşmenin ardından, Patey'in onuruna yemek verildi. Yemeğe; lrak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi ile ABD, Çin ve bazı Avrupa ülkelerinin Bağdat büyükelçileri katıldı. Türkiye ve İran'ın maslahatgüzar seviyesinde katıldığı yemekte çok sayıda Iraklı bakan ve diplomat da hazır bulundu.

Talabani, burada yaptığı konuşmada, "Sayın elçinin gideceği her yerde lraklılara desteğini sürdüreceğine inanıyorum. Güçlü ve istikrarlı bir Irak için bu desteğe ihtiyacımız var. Irak'ın güçlü olmasını istiyoruz. Güçlü bir Irak bölgenin yararınadır. Patey'ye lrak'ın siyasi süreci, ulusal uzlaşma ve anayasal kurumlaşma gibi alanlarada lraklılara sunduğu destek içinde teşekkür ediyorum." dedi. Vefalı olan lrak halkının zor günlerde kendilerine sunulan desteği hiç bir zaman unutmayacağını berlirten Irak Cumhurbaşkanı, ABD, Avrupa ve Arap ülkeleriyle ilişkilerinin pekişmesinin Irak için öneminedeğindi.

William Patey ise kendisi için organize edilen uğurlama davetinden ötürü Talabani'ye teşekkür ederken, "lraklıların zor bir dönemden geçtiğini biliyorum. Fakat, unutmasınlar ki dostları da çoktur."dedi. Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lrak'taki misyonunu da değerlendiren İngiliz diplomat ,"Sayın Talabani, lrak halkına büyük hizmetler sunmaktadır. Irak halkı için etkili ve önemli bir liderdir. Kendisine uzun ömürler ve başarılar diliyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious