Talabani'ye güvenmeyin demiştik!

Talabani'ye güvenmeyin demiştik!.10469
  • Giriş : 25.10.2007 / 02:06:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 02:08:11

Haber Aktüel, Talabani'den terbiye beklenmemesini yazmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL ÖZEL – Zamanı geldiğinde Talabani kendi kedilerini bile teslim etmeye başlayacak. Irak'ın perdeye yansıyan Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin bu seferde "PKK terör örgütüne mensup kişileri hızla iade edebiliriz. PKK üyelerini iade seçeneğini dışlamıyoruz." dediğini öğrendik. Bir gün önce kedi bile vermeyecek olan Talabani'nin bu ani dönüşü gösterdi ki yaşadığımız olayların üstündeki sır perdesi hala aralanmadı. Talabani ne oldu da bu derece döndü, bunu diplomasi trafiğinin üstündeki sis kalkınca göreceğiz. Talabani belki bir kaç saat içinde bu söylediğinin aksi bir şeyde yapabilir, bu doğaldır da, aşiret reisliğinden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan birinden devlet adamlığı terbiyesi bekleyemeyiz. Ancak buradaki asıl mesele Talabani'yi bu açıklamaya iten nedenler.

 

Aslında son zamanlarda Türkiye önce Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinde oylanarak kabul gören 1915 olaylarını Ermeni soykırımı yasa tasarısının ardından elindeki kartları ortaya sürerek ABD'ye geri adım attırarak gücünü gösterdi. Sonra bu yasa tasarısı ile uğraşırken referandum oylaması geldi. Ülkemiz için çok büyük öneme sahip bu oylamanın yapılacağı gün sabah Hakkâri’den gelen haberle şok olduk. Elinde Irak'ın Kuzeyi'nde yerel yöneticilerin kontrolünde yapılandığından nerede ise şüphe duyulmayan terör örgütüne müdahale tezkeresi bulunan hükümetten birçoğumuz karşılık bekledik. Türkiye içinde başlatılan geniş çaplı operasyonda aynı gün 32 terörist öldürüldü.

 

Ancak Kuzey Irak'a neden girmiyoruz diye muhalefetin öncülüğündeki büyük bir kitle sesini yükseltmeye başladı. Demir tavında dövülür deyip Irak'a girilmeli diyenlere büyük çoğunluğumuz katıldık. Türkiye'nin aciz kaldığını bile düşündük. Son 2 günde gördük ki: Önce ABD zaman istedi ve birlikte vuralım dedi. Sonra Irak sınırından içeri giren asker ve uçaklarımızın haberini aldık. Esir askerler için Özel Timlerin harekete geçtiği haberi ile umutlandık. Sonra Talaba'nin Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a Irak'taki görüşmeler sırasında "PKK terör örgütüne mensup kişileri hızla iade edebiliriz. PKK üyelerini iade seçeneğini dışlamıyoruz." dediğini öğrendik.

 

Aynı gün gelen bir başka haberde ise, Talaba'nin Amerika’daki ne iş yaptığı bilmediğimiz Amerika Temsilcisi olarak anılan ancak Irak'ta yaşayan Kürtlerin parasını yemekle görevli olduğunu tahmin ettiğimiz Kubat Talabani'nin ABD'nin PKK'ya müdahale etmesi halinde Türkiye'nin zararlı çıkacağını söylediğinin öğreniyoruz.

 

Evet, bunu kim söylüyor, daha 15 yıl önce kendi karılarına ve çocuklarına sahip çıkamadıkları, koruyamadıkları için bizden yardım isteyen, Saddam Hüseyin'in gazabından kaçmak için, ona müdahale edemeyeceklerini söyledikleri Sarp dağlarını yürüyerek geçen bir aşiretin oğlu söylüyor.

 

Türkiye'nin nasıl zararlı çıkacağını da anlatıyor Kubat Talabani ve "Eğer Amerika, PKK kamplarına bomba yağdırırsa ertesi gün Türkiye’nin bütün şehirleri alev alev yanar” diyor.

 

Babasının Türkiye'ye kedi bile vermezken aniden kıvırtmasından da Türkiye’nin gücünü anlayamayan ve karşısında sadece senede bir araya geldikleri amca oğlu Barzani var zanneden Kubat Talabani her halde gençliğin verdiği heyecanla ve başkasının yumruğunu yemeyen kendininkini balyoz sanırmış özdeyişi gereğince aklını başına almıyor. 

 

Haber Aktüel olarak, Millet olarak, Hükümetimize ve Ordumuza güvenmemiz gerektiğini, atılan ve atılacak adımların ülkemizin âli menfaatlerine uygun olacağından şüphe duymamamız gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin siyasi ve askeri alanlarda atılan adımların ardından görülecektir ki Türkiye güçlüdür ve kendine yapılan saldırıları cevapsız bırakmayacaktır.

 

Zamanı geldiğinde Talabani kendi kedilerini bile teslim etmeye başlayacak, oğul Talabani ise ABD conileri karılarına ve kızlarına sokak ortasında tecavüz ederken devlet binalarını yağmalayanlarla Yüce Türk Milleti'ni karıştırmaması gerektiğini öğrenecektir.

 

HABER AKTÜEL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious