Talabani'ye Köşk vetosu

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Talabani aylardır Ankara'ya gelmek istiyor ancak Sezer PKK hoşnutsuzluğu yüzünden randevu vermiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara-Bağdat hattında uzun süredir bir davet krizi yaşandığı ortaya çıktı. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, bu sıfatıyla Türkiye'yi ziyaret etme isteği Çankaya engeline takıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, ABD'den de gelen mesajlara rağmen Kürt lider Talabani'yi bir türlü çağırmıyor.

"PKK'ya karşı etkin adım atmadan olmaz"

Sezer'e yakın kaynaklar "Cumhurbaşkanımız PKK'nın eylemlerini artırdığı ve şehit acılarının sürdüğü bir dönemde terör örgütüne karşı somut adım atılmadan Celal Talabani'yi buraya davet etmeyi düşünmüyor" diye konuşuyor.

Iraklılara göre siyasi nezaketsizlik

Sezer'in PKK koşulu, Talabani'de rahatsızlık yarattı. Iraklı yetkililer "Talabani Cumhurbaşkanı adayı olduğunda Başbakan Tayyip Erdoğan heyet yollayıp desteğini iletmişti. Sezer'in tavrı diplomatik nezakete uymuyor" görüşünde.

Birçok kanaldan mesaj geldi ama

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Celal Talabani'yi Ankara'ya davet etmesi yönünde ABD dahil birçok kanaldan mesaj geldi. Mesajlarda "Irak otoriteleriyle ilişkinizi güçlendirin. Özellikle Talabani ve Barzani ile diyaloğu sürdürün, ziyaret trafiğini artırın" vurgusu yapılıyordu.

Cumhurbaşkanı Sezer, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'yi Türkiye'de ağırlamak için "PKK için etkin adım görme" şartı koşuyor. Aksi halde ABD'nin de istediği davet yapılmayacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi bu sıfatıyla ilk kez Türkiye'de ağırlamak için "PKK konusunda etkin adım atılması" şartı koşuyor. Köşk, aksi halde Talabani'ye beklediği daveti yapmayacak. Sezer'in koşulu Talabani'de rahatsızlık yarattı. Kürt yetkililer, Talabani'ye davet yapılmamasını, "Başbakan Tayyip Erdoğan Talabani'nin Cumhurbaşkanı adaylığının resmen açıklamasının ardından heyet yolladı ve desteğini iletti. Ancak Sezer, diplomatik nezaket kurallarına uymuyor" sözleriyle eleştirdi. Türkiye'nin Bağdat yön e t i - minden P K K için somut adım atılması yönündeki beklentisi artarken Ankara-Bağdat hattında uzun süredir "davet" sıkıntısı yaşanıyor. Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin Türkiye'yi ziyaret isteği "Sezer engeli" nedeniyle gerçekleşemiyor. Sezer'e yakın kaynaklar, "Cumhurbaşkanımız PKK eylemlerini artırdığı, gün be gün şehit verildiği bir dönemde terör örgütüne karşı somut adım atılmadan Talabani'yi buraya davet etmeyi düşünmüyor" dedi.

ABD DE 'DAVET EDİN' DİYOR

Erdoğan, Talabani'nin geçen yıl Cumhurbaşkanı adayı olmasının hemen ardındanTürkiye'nin o dönemki Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Korutürk başkanlığında bir heyeti Kuzey Irak'a göndermişti. Heyet aracılığıyla Talabani'ye bir de mektup gönderen Erdoğan, "Desteğimiz ve işbirliğimiz sürecek" mesajı iletmişti. Talabani, Türk heyetini Dokan Gölü kıyısındaki evinde "dillere destan" bir sofra ile ağırlamıştı. Aradan geçen 1.5 sene boyunca ABD de dahil çeşitli kanallarla Ankara'ya, "Irak otoriteleriyle ilişkinizi güçlendirin. Özellikle Talabani ve Barzani'yle diyaloğunuzu sürdürün, ziyaret trafiğini artırın" mesajı gönderildi.

KYB: BİZE SORMAYIN

Ancak Talabani resmen Cumhurbaşkanı olmasının ardından, Köşk'ten beklediği daveti almadı. Talabani'nin partisi KYB'nin Türkiye Temsilcisi Behruz Galali, SABAH'a yaptığı açıklamada, "Neden davet yapılmadığını bana sormayın. Zaten davet beklemiyoruz. Bu konuda konuşmak istemiyorum" sözleriyle sitemini belirtti. Talabani'ye davet yapılmazken Ankara'nın bu yıl şubat ayında Irak'ın geçici Başbakanı İbrahim Caferi'yi ağırlaması gerginliği artırmıştı. Caferi'nin ziyaretine öfkelenen Talabani, "Ziyaret bizi bağlamaz" açıklaması yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious