Talabani'ye suikast yalanı

Talabani'ye suikast yalanı .8263
  • Giriş : 23.08.2007 / 08:36:00
  • Güncelleme : 23.08.2007 / 08:42:03

Barzani’ye bağlı internet siteleri MİT’in Talabani’ye suikast düzenleyeceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belge olarak da Irak Türkmen’i bir kişinin iddialarını öne sürdü. Haber Ankara’da dikkate alınmadı.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani'ye bağlı medya kuruluşları, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Kerkük referandumunu ertelemek için Irak Türkmen Cephesi'ne 1 milyon dolar kaynak aktardığını iddia etti. Kuzey Irak'ta MİT'e yönelik karalama kampanyası başlatan Kürt liderlere bağlı yayın kuruluşları, birbirinden farklı iddialar orta koyuyor. Mesut Barzani'ye bağlı site, MİT'in Kerkük referandumunu engellemek amacıyla ITC'ye 1 milyon dolar bütçe ayıldığını iddia etti.

İSTANBUL’DA EĞİTİLMİŞ

Haberde ayrıca, kısa bir süre öncesine kadar ITC'nin Türk ordusunun elinde olduğu, ancak özellikle Irak seçimlerinden sonra alınan ağır yenilgi ve dağılmanın ardında cephenin kontrolünün MİT'e geçtiği iddia edildi. Haberde, "İstanbul'da eğitim alan MİT ajanı, 10 gün önce Kerkük'te peşmergeler tarafından gözaltına alındı. Üzerinde Kanada pasaportu ile yakalanan Muhammed Sait Ali isimli kişi, Celal Talabani'ye suikast yapmak için MİT tarafından görevlendirildiğini ayrıca yakalandığı iddia edildi.

TEHLİKELİ OYUN

Öte yandan, Türk diplomatik yetkilileri haberin tamamen haya mahsulü olduğunu söyleyerek Kürkler’in tehlikeli bir silah kullandıklarını belirttiler. Uydurma haberlerle kendi ülkelerinin güvenliğiyle oynayan Kürtler’in bu anlamda dikkate alınmaması Ankara’nın şu an itibarıyla belirlediği tek tavır olarak ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious