Talabani'yi muhatap alan yok

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Talabani, Türkiye-ABD-Irak üçlü görüşmesine Kuzey'deki yerel hükümeti de katmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz ile görüşen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, PKK konusunda yapılması planlanan üçlü toplantılara Kuzey Irak'taki yerel Kürt hükümetinden bir temsilcinin katılmasını istedi. Türk Büyükelçi ise buna sıcak bakmadıklarını iletti. Talabani, Ünal Çeviköz'e PKK'nın başta Bağdat olmak üzere diğer kentlerdeki büroların kapatılması için talimat verdiğini söyledi.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile dün akşam saatlerinde başkanlık sarayında baş başa bir görüşme yaptı. Irak'taki Türk diplomatik kaynaklarından edinilen bilgiye göre Talabani ile Çeviköz arasında yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, son dönemlerde gerginleşen Türkiye-Irak ilişkileri masaya yatırıldı. Celal Talabani Büyükelçi Çeviköz'e, Türkiye ile PKK'ya karşı mücadele konusunda yaşanan sorunların diyalog, karşılıklı anlayış ve uluslararası yasalar çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Talabani ve Çeviköz'ün toprak bütünlüğü ilkesine karşılıklı saygı duyulması gerektiği yönünde ortak görüş belirttikleri kaydedildi. Görüşmede son birkaç aydan bu yana gerginleşen Türkiye-Irak ilişkilerinin diyalog yolu ile yeniden çözüme kavuşturulmasının önemi vurgulandı.

Baş başa yapılan görüşmede, Talabani, PKK'nın Bağdat başta olmak üzere Irak'ın diğer kentlerindeki bürolarının kapatılması için gerekli talimatları verdiğini söylerken, Büyükelçi Çeviköz verilen sözlerden çok icraatın önemine işaret ederek, "Türkiye olarak bu konuda somut adımlar atıldığını görmek istiyoruz" dedi.

Görüşmede ayrıca PKK'nın terörist faaliyetlerinin sona erdirilmesine ve finans kaynaklarının engellenmesine yönelik, Türkiye, ABD ve Irak arasında yapılması planlanan üçlü toplantıların hangi tarihte başlayacağını belirleme kararı verildi.

Talabani'nin görüşmelere Irak'ın kuzeyindeki bölgesel hükümetten de bir temsilcinin katılması isteğine, Türkiye'nin sıcak bakmadığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre bölge hükümeti resmi olarak tanınmadığı için temsilcinin geçmişte olduğu gibi önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmelere de resmi bir statüyle katılamayacağı Talabani'ye iletildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious