Talabini'den devlet açıklaması

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Celal Talabani, Türkiye, İran ve Suriye'nin olası saldırı ve sınır kapatma önlemlerinin, Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını imkânsızlaştırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, hiçbir gerçekçi Kürt liderinin bölgede bağımsız Kürdistan kurmayı düşünmeyeceğini, zira Türkiye, İran ve Suriye'nin olası saldırı ve önlemlerinin böyle bir devletin yaşamasını imkânsızlaştırdığını söyledi.

Afganistan ve Irak üzerine kitapları olan Anderson, New Yorker'ın son sayısında, "Bay Büyük: Celal Talabani Irak'ı nereye götürüyor?" başlığıyla, Talabani'nin geçmişi, kişiliği ve siyasi görüşleri hakkında geniş bir makale kaleme aldı.

Petrolü ihraç edemeyiz
Anderson'a göre, Talabani, "Irak'ın Sonu" adlı kitabında, "Her Kürt bağımsız bir Kürdistan istiyor" diye yazan ve Kürt devleti hedefini savunan eski ABD'li diplomat Peter Galbraith'i gerçekçi bulmuyor.
Galbraith'ten, "Bazen gönlünden geçeni yazıyor" diye söz eden Talabani, "(Galbraith) bağımsız Kürdistan'ı görmek istemeyen tek bir Kürt bile olmadığını söylüyorsa, bu bir bakıma doğru. Ama bence 'Bağımsızlık istiyoruz' diyecek hiçbir gerçekçi Kürt lideri yok. Neden? Çünkü bu imkânsız" diyor.
Talabani, Kürt devletinin neden imkânsız olduğunu da şöyle açıklıyor:
"Irak Kürdistanı'nın bağımsızlık ilan ettiğini, İran, Suriye, Türkiye ve Irak'ın da bununla savaşmadıklarını, ama sadece sınırlarını kapattıklarını düşünelim. Nasıl yaşayabiliriz ki? Petrolümüz var diyelim. Bu petrolü nasıl ihraç edebiliriz? Ve emin olabilirsin ki, Kürdistan bağımsızlık ilan ederse, İran saldıracaktır, Türkiye saldıracaktır, Suriye saldıracaktır ve Irak da bunu kabul etmeyecektir. Bütün bu ülkelere direnemeyiz."

Yumurtalar üç ayrı sepete
Talabani'nin Rusya'nın Bağdat Büyükelçisi'ne, "Fransızlar Erbil'de ofis açacak, siz de açmalısınız" diyerek Rus yatırımcıları çağırdığı makalede yer alıyor. Talabani, bölgede hangi ülkelerin iktisadi açıdan aktif olmasını istediğini, Rusya lideri Putin'e söylediği, Rus Büyükelçisi'ne de yinelediği şu sözlerle anlatıyor: "Yumurtalarımızı bir sepete koymuyoruz; onları Amerikan, Rus ve Fransız sepetlerine bölüştürüyoruz."

Süleymaniye'de 20 milyarder var
Talabani'nin geçen kasımdaki Paris ziyaretini izleyen Anderson, eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın eşi, Kürtlere yakınlığı bilinen Danielle Mitterrand'la Talabani arasındaki görüşmeyi de aktarıyor. Talabani, 2002'de Erbil'de kocasının adını taşıyan meydanın açılışını yapan Danielle Mitterrand'a, Irak Kürdistanı'ndaki zenginleşmeyi, "Sadece Süleymaniye'de 20 adet milyarder ve 2 bin kadar milyoner var" diye anlatıyor.

Bıraksınlar, Kerkük'ü bir haftada temizleriz

Talabani ile Anderson arasındaki ilginç diyaloglardan biri de Kerkük'teki güvenlik durumuna ilişkin. Talabani, "Amerikalıların terörizmle mücadeledeki başlıca hatalarından biri, teröristler her istediklerini serbestçe yaparken, bizim elimizi ve Şiilerin elini bağlamaları oldu. İzin verseler, bütün Kerkük'ü ve çevresini bir haftada temizleriz" diyor.
Anderson'a göre, "Talabani'nin buradaki iması açık: 'Temizlemek,' muhaliflerini ortadan kaldırmak, düşmanlarını öldürmek ya da yakalamak anlamına geliyor."

Hille'de intihar saldırısı: 61 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 100 km güneyindeki Şii yoğunluklu Hille kentinin bir pazar yerine dün akşam peş peşe düzenlenen iki intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 61 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı. Bir güvenlik yetkilisi, polisin ilk intihar bombacısından kuşkulandığını, arama yapmak istediği anda eylemcinin kendini havaya uçurduğunu, arkadan gelen ikinci intihar bombacısının da beline sardığı bombaları patlattığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious